Víte, proč ze zdí po celém světě koukají USB flash disky?

Víte, proč ze zdí po celém světě koukají USB flash disky?

Možná jste o tom ještě neslyšeli, ale po celém světě je veřejně rozmístěno téměř 1400 USB flash disků. Jsou zabudovány do zdí, obrubníků, sloupů a jiných staveb. Přístup k nim má kdokoliv, stačí se jen připojit!

Berlínský umělec Aram Bartholl v roce 2010 nějakou dobu pobýval v New Yorku a právě tam svůj nápad spustil. Odstartoval projekt, který nazvalDead Drops – tedy mrtvé schránky. Tehdy ještě netušil, že bude mít takový úspěch, že budou tyto schránky rozmístěné po celém světě.

O co jde?

Když narazíte na nějakou flashku zabudovanou ve zdi, můžete vzít notebook a zkusit se připojit. Uvidíte, co najdete. Když je nové úložné místo vytvořeno, je flash disk prázdný kromě souboru readme.txt, který popisuje projekt. Jenže jakmile se k němu začnou připojovat různí lidé, přibývají a vyměňují se tam různé soubory. I vy můžete něco přidat.

dd-eye3-540x809

Ze začátku se lidé možná trochu báli, dnes už ale v mrtvých schránkách najdete filmy, hry, komiksy, televizní pořady, poezii, rodinná videa a fotografie, umělecké projekty a další výtvory, kterými se chce někdo pochlubit.

Proti proudu

Projekt Dead Drops jde tak nějak proti proudu. Dneska se všechno řeší online, spousta z nás už žádné flash disky ani nepoužívá. Když potřebujeme přenést soubor, nahrajeme si ho na nějaké online úložiště a pak stáhneme.

Dead Drops funguje offline a jeho autor v tom vidí výhodu. Soubory nejsou umístěné na internetu, takže si je nemůže nikdo prohlížet, nikdo nebude špehovat, co kdo nahrál.

Přidejte se taky

Podle databáze Dead Drops v současné době existuje 1395 USB flash disků po celém světě. A věřte tomu nebo ne, objevíte je i v Česku!

dead_drops

Mrtvé schránky v Praze a okolí do 100 km

Můžete se sami zapojit. Nejen tím, že nějaké takové místo navštívíte, ale rovněž přidáním nové mrtvé schránky. Stačí někam zabudovat flash disk a zapsat ho do databáze.

Tip na závěr: Než se vesele připojíte k něčemu koukajícímu ze zdi, ujistěte se, že máte dobrý antivirový program.

 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru