Vít Schlesinger: Mám taky sen o své firmě. A chci udělat vše pro to, abych toho dosáhl

Vít Schlesinger: Mám taky sen o své firmě. A chci udělat vše pro to, abych toho dosáhl

Víťu jsem potkal na pražské BarCampu, který se konal loni. Prezentoval zde svůj projekt Vařím pro Tebe. Startovat by měl letos v lednu. A o čem to bude? No přece o vaření. O vaření pro tebe. A o lidech. O sdílení jídla, setkávání přátel a… více vám již poví autor celé myšlenky, 18 letý student a možná vycházející hvězdička startupové scény – Vít Schlesinger.

Víťo, než se pustíme do tvého projektu. Pověz nám prosím něco o sobě. Tedy – kdo se vlastně skrývá pod jménem Vít Schlesinger? Od kdy se třeba věnuje webům a webových technologiím a co jej na nich tak fascinuje?

Vít Schlesinger je pouze jenom jméno studenta, ale vůbec se za ním neskrývám, ba naopak. Je to docela těžké sám sebe veřejně popisovat, ale pod jménem na mě krom webů můžete narazit i jako na divadelníka či hudebníka. Web sám o sobě taktéž vyplňuje velkou část mého života. Začínal jsem už na základní škole, kde jsem si vytvořil blog týkající se hudby. Následně nastal asi 3 roční útlum až do minulého roku, kdy mě webařina doslova pohltila.

A co dělal až doposud? A kam by měly, dá-li bůh, směřovat jeho kroky v budoucnu?

Doposud jsem se především věnoval hudbě, herectví a webovým technologiím současně. Pořád jsem to nějak nedokázal dát dohromady a pořádně se soustředit na jednu věc. Naštěstí jsem potkal lidi, kteří mi pomohli v organizaci času a dávání focusu na jednu věc a tak nyní dělám všechny věci zároveň se stejným nadšením.

Vařím pro Tebe je tvůj první projekt a nebo toho máš za sebou více? Mohl bys zkusit popsat, na jakých aplikacích nebo webových stránkách ses podílel?

V současné době se projektů nakupilo více, kupříkladu se podílím na projektu 3D tisknutelných modelů, který je zatím v testovací betaverzi. Spolupracujeme i s Josefem Průšou – průkopníkem 3D tiskáren, takže nadšenci pro 3D tisk se mají určitě na co těšit. Následně pak za zmínku stojí i připravovaný projekt www.cleverspot.co.uk který zanedlouho spouštíme v Anglii. Jedná se z poloviny o internetový projekt, který má za cíl se starat klientům o jejich WiFi spoty ať už v restauracích, hospodách či později třeba i na letištích. Vše je zatím v počátcích a nerad bych to zakřiknul.

Co se týče samotného Vařím pro Tebe tak je to tedy jeden z prvních projektů. Vůbec všechny jsou co se týče takové velikosti první. Jsem sám zvědav co z toho všeho nakonec bude (zůstane) J

Jak dlouho trval vývoj projektu Vařím pro Tebe a kolik se vás na něm podílelo?

Nápad se začal utvářet na pražském Campu pořádaným Junior Internetem v listopadu minulého roku. Hodil jsem myšlenku do placu a v týmu najednou bylo 6 lidí. Celý víkend jsme pracovali a po 2 týdnech jsme dostali šanci se s nápadem dostat i na pražský BarCamp.

Musím poznamenat, že projekt Vařím pro tebe ještě nebyl oficiálně spuštěn a proto zatím na návštěvníky čeká na webu jen pole s formulářem pro zadání e-mailu dole na stránce. Takže pokud vás projekt zaujal a chcete být mezi těmi, kteří se dozví o startu jako první, neváhejte a vepište tam svou emailovou adresu. Všem pak pošleme zprávu, jakmile projekt poběží naplno.

A čemu se primárně věnuješ teď ty? Jaké profesi? Jsi spíše kodér, grafik nebo programátor?

Zatím se věnuju nejvíce kódování a grafice – programování je úplně mimo mě a tuto část nechávám jen na klucích z týmu. Osobně bych se později rád věnoval spíše řízení lidí, či prezentaci a komunikaci se zákazníky.

V čem je Vařím pro Tebe tak převratné? Co přinese lidem? Zkus prosím našim čtenářům popsat základní myšlenku. Jak to bude fungovat? Jestli jsem to správně pochopil, tak to bude něco jako forma couchsurfingu, kdy se ale nebude u dotyčného přespávat, ale jíst :-). Je tomu tak?

Vít Schlesinger - míří s Vařím pro Tebe ke hvězdám

Základní myšlenka je úplně jednoduchá. Máte hlad. Každý člověk má přece občas hlad a občas taky neví, kam se jít najíst. Když jsem tento problém řešil u sebe, napadla mě myšlenka, že bych se mohl najíst v podstatě kdekoliv.A tak vzniklo Vařím pro Tebe.

Princip je, jak říkáš ty, hodně podobný couchsurfingu s jedinou výjimkou: místo přespání budete prostě jíst, poznávat nové lidi a bavit se. A pak zase jíst a jíst. I když to už se bude spíš žrát, než jíst… 🙂

Takže já přijdu na web Varimprotebe.cz, podívám se, kde a kdy se dnes něco kuchtí, virtuálně se přihlásím a jdu se seznámit s dotyčným hostitelem a u toho se můžu samozřejmě dobře najíst :-). Po návštěvě pak zaplatím podle toho, jak moc mi chutnalo. Říkám to správně?

Přesně tak by to mělo fungovat. Z počátku bude těžké vůbec se odhodlat navařit, či jen přijít na večeři. Ale věřím, že pro dobrodruhy je to jasná volba. Sami víte, jaký je to skvělý pocit, když se s přáteli můžete potkat, najíst a dobře se pobavit. To samé nemusí platit jen o přátelích, ale i o úplně nových lidech. Vždyť i vaši přátelé byli kdysi cizími lidmi, než jste je poznali a pustili si je k tělu. Tady vám k tomu navíc napomůže jídlo. A když láska prochází žaludkem, proč by nemoha žaludkem procházet také nová přátelství?

Proč by se lidé měli chtít poznávat? Co když se budou bát jít na návštěvu k neznámým lidem? Nemáš strach, že vaše cílovka bude mít taky strach :-)?

Lidé se odjakživa rádi potkávají, viz naše babičky na vesnici. Ty vědí úplně všechno a znají úplně každého. Z počátku jsem se bál, že se lidé budou bát návštěvy cizího člověka, ale právě onen couchsurfing funguje na velice podobném principu. Na důvěře v cizí a neznámé lidi. Ostatně – když už si můžete pustit někoho cizího do bytu, proč byste mu nemohli i rovnou navařit, že?

Navíc je to skvělá příležitost, jak poznat nové kamarády. Je to vlastně něco jako taková narozeninová oslava, kam pozvete spoustu lidí a poznáte je až přímo na místě.

A proto jsme se pustili do Vařím pro Tebe. Řekli jsme si – proč ne? A protože nás žádné ne nenapadlo, začali jsme na tom dělat ve dne v noci.

Proč si myslíš, že se lidé raději půjdou najíst do zcela neznámého prostředí, než do jejich oblíbené restaurace? Kvůli odlišnému jídlu? Jelikož v mnohých restauracích mají po celý rok víceméně stále jedno a to samé menu? A nebo kvůli tomu, že to pro ně bude takové malé dobrodružství? Takový krok do neznáma?

Nemyslím si, že by naši službu využívali primárně lidé jenom kvůli jídlu, ale spíše kvůli tomu, že mohou někde strávit fajn večer, užít si kopu zábavy a poznat nové fajn lidičky. Hlavně spoléháme na mladé. Ti mají hlad neustále :-). A právě taky mladí lidé jsou více nebojácní a větší dobrodruzi. Poměrně rádi zkouší nové a třeba i šílené věci.

A když to vezmu z té druhé strany, proč by si někdo chtěl zvát domů zcela neznámou osobu a ještě pro ni vařit?

Bude zde možnost výdělku pro kuchaře, který vaří – předem uveřejní, co vaří a za kolik. A to jsem jako host povinen zaplatit přímo kuchaři za jídlo – jako v restauraci. Pokud jste ovšem výborný kuchař, věřím, že i host vám přihodí nějaké to dýško.

Proč je na pozadí vašeho webu právě Gordon Ramsay? Předpokládáš, že stejně tak nároční budou i lidé, co budou chodit na návštěvy z Varimprotebe.cz?

Gordona jsme vybrali spíše jen ilustrativně na pozadí webu. Je to sympatický chlapík a když se na něj chvíli dívám, mám ihned chuť k jídlu.

Je to čistě jen a pouze tvůj nápad a nebo ve světě již existuje něco podobného?

Zatím jsem o tom nikde po světě neslyšel a ani jsem nic podobného při průzkumu nenašel. A tak věřím, že je to dobrý nápad, který se musí zaručeně chytnout.

Vít Schlesinger - Vařím pro Tebe

Jaké máte s tímto projektem plány do budoucna? Co se ještě musí zlepšit, upravit, vylepšit?

Máme s ním velké plány. Jedna z nejdůležitějších věcí bude samotný start projektu. Vyrazit mezi lidi, představit jim tuto myšlenku a říct jim, že je zde i jiný zajímavý způsob, jak jíst a seznamovat se. A sledovat, jaký o to bude zájem.

To vnímám jako hlavní věc – technické věci až takovou překážkou nejsou.

Máte nějaký byznys plán? Víte, na čem bude projekt později vydělávat? Nebo je to celé plánováno jako nekomerční projekt, jehož cílem je, aby sloužil hlavně a jen lidem? A také, aby se jeho tvůrci posunuli zase o kousek dál, něco dalšího se naučili, získali zkušenosti… Hm?

Stavíme na tzv. Lean Startapu, kdy průběžně kontrolujete a informujete se, zda-li projekt, na kterém děláte má smysl. Stále a stále dokola a tak se i po malých krůčcích dobíráte cíle a zlepšujete. Zatím je projekt spíše určen pro nekomerční účely, pro zažití nových věcí. Nechceme na něm hned vydělávat. Prvně chceme vidět, že je o tuto netradiční formu stravování, mohu-li to tak nazvat, skutečně velký zájem.

Samozřejmě také víme, jak by měl projekt vydělávat a jak by nás měl pak živit – ale to není teď prioritou.

Na BarCampu jsi v rámci Junior Internetu prezentoval poprvé? Jak se poštěstí tak mladému studentovi, že může přednášet o své vizi na stejném pódiu jako třeba Yuhů nebo Zdenek Cendra?

Já byl na BarCampu vůbec poprvé. Byla to pro mě velká čest a díky za možnost Junior Internetu, který pomáhá mladým lidem právě v takovýchto věcech. Je zvláštní stát a přednášet tam, kde přednášeli lidé, kteří toho mají spousty za sebou a opravdu mají o čem mluvit. BarCamp byl na téma: Jak jsem začínal. A já ho musel předělat na: Jak začínám.

Jak složité bylo postavit se před všechny na pódium? Byl jsi nervózní? Připravoval ses pečlivě a nebo jsi hodně improvizoval? A jak své vystoupení hodnotíš? Bylo povedené a nebo to bylo hodně špatné?

Upřímně mi stát na pódiu a mluvit před lidmi problém nedělá. Jak jsem již zmínil, hraju divadlo a koncerty. Mluvit sám, bez podpory ostatních herců nebo třeba ostatních hudebníků, je ale úplně o něčem jiném. Zvlášť před lidmi jako je Yuhů, Zdeněk Cendra, Josef Průša či David Grudl, kteří již něco v životě dokázali. Musím říct, že to byla velká zkušenost. Vystoupení bylo docela podařené na to, jaká to byla improvizace :-). Protože jít a předvést všem na pódiu zatím ještě nehotovou věc, to je teprve věc!

Vít Schlesinger - Vařím pro Tebe

Zatím ještě studuješ na střední. Kdy tě čeká maturita? A z čeho všeho maturuješ?

Povídali, že maturita je prý letos. Moc se mi tomu nechce věřit… Třeba je to jen fáma. Upřímně maturitu  momentálně vidím spíše jako překážku než jako nějakou bránu do budoucna. Studium je určitě zajímavé, ale momentální projekty a věci, na kterých se podílím, mi přijdou mnohem zajímavější.

Patříš již ke generaci, které se týkají povinné státní maturity, které každý rok provází velké problémy. Myslíš, že tohle také moc studentům také na sebevědomí nepřidá, když jim třeba den před maturitami zhavaruje hlavní web po útoku hackerů s cvičnými příklady. Narážím na situaci z loňského roku. Je podle tebe možné, že třeba kvůli tomuhle někdo maturitu nakonec neudělal?

Jak jsem již předeslal, maturita není největší prioritou, ale asi záleží jak pro koho. To, že den před maturitou spadne web, už stejně asi nikoho nezachrání. Každý svého štěstí strůjcem.

Pociťuješ nervozitu už teď? A nebo si jsi jistý, že vše zvládneš levou zadní?

Nerad bych to zakřikl, ale nevidím maturitu jako zkoušku, na kterou bych se opravdu musel připravovat celý rok. Pokud se o obor zajímám, je předpoklad, že maturitu opravdu dám. A když máte dobré vztahy s učiteli, usmějete se – není možné, abyste jí nedali :-).

Co plánuješ po dokončení střední školy? Chceš jít pracovat do nějaké firmy? Začít podnikat a nebo jít na vysokou?

Po střední jsem měl v plánu jako většina lidí pokračování na vysokou. To se však změnilo s příchodem nových příležitostí v podnikání – a ty se neodmítají. Mám taky sen o své firmě. A chci udělat vše pro to, abych toho dosáhl. A to by při studiu na vysoké šlo asi dost těžko. Setkávám se s názory, že si při podnikání v mladém věku neužiju studentského života, ale když se kouknu třeba na Jana Řežába ze SocialBakers, mám jasnou inspiraci a motivaci ve svém názoru přetrvat.

Jaký je tvůj sen? Jsi přece ještě jenom „mlaďoch“, celý život máš ještě před sebou. Určitě máš nějaký velký sen. Nebo ne?

Snů mám opravdu hodně, asi jako každý. Mnohé z nich jsem si už splnil, což občas někdy sám sebe plácám po rameni na znamení úspěchu :-). Ale z těch, které na mě ještě čekají. Kupříkladu: zahrát koncert pro několik tisíc lidí, založit firmu, mít kancelář na Manhattanu, letecký průkaz, abych mohl brázdit oblaka či skok s Wingsuits.

Nedávno jsi slavil 18 let, takže se rovnou zeptám, začal jsi pak nezřízeně pít? A co řidičák, je? Není? Bude?

18 let pro mě byla brána do světa. Jednak právě kvůli řidičáku, po kterém se mi neuvěřitelně zefektivnil a zrychlil život. Dostal jsem možnost být sám za sebe zodpovědný či také možnost začít podnikat. A alkohol? Ten jsem už ochutnal i před 18tkou :-).

Víťo, díky za rozhovor.

Taktéž díky moc za příležitost prezentovat na Objevit svůj projekt a přeji všem čtenářům mnoho chutných jídel, přátelských setkání a nekonečno zábavy a radosti v letošním roce. A nejen v něm.

PS: Víťa měl nedávno 19. narozeniny (konkrétně 21. ledna), takže mu teď můžete všichni vesele popřát do komentářů.

Komentáře

Nahoru