Dnes vyšlo 15 článků

Virus šmíroval Brity téměř rok

Virus šmíroval Brity téměř rok

Tisíce britských firem i úřadů pod kontrolou kvůli neodhalenému viru

Odstrašující příklad k nám přichází z Britských ostrovů. Zatímco nic netušící zaměstnanci a úředníci pracovali na svých počítačích, ty byly pod kontrolou útočníků díky viru, který prošel nerozpoznán všemi bezpečnostními softwary.

Průnik viru nakonec odhalila společnost Seculert, která zjistila, že virus mohl celý rok řádit díky svému inovativnímu způsobu komunikace. Obvykle  virus pro komunikaci s řídícím serverem využívá http protokol; tento virus si ovšem stvořil vlastní protokol, v němž se identifikoval speciální sekvencí. Komunikaci obvykle inicioval řídící server, aby se zamezilo odhalení viru.

Analýza ukázala, že se virus v napadených počítačích skutečně vyřádil – na základě instrukcí byl schopen vytvořit uživatelský účet pro vzdálený přístup, spustit libovolný kód, zaslaný serverem, vkládat škodlivé kódy do stránek spuštěných v prohlížeči či schraňovat citlivá data na disku a poskytnout je útočníkům.

Doposud ani nebylo možné zjistit, jak velké škody virus napáchal a co všechno se na nakažených počítačích vůbec odehrálo. Odborníci soudí, že virus mohl být vstupním kódem pro další fáze útoku. Více než tři čtvrtiny případů byly odhaleny v Británii, ale objevily se případy i v Itálii, Něměcku a USA.

Zdroj: https://tech.sme.sk

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru