Virtuální servery jsou čím dál oblíbenější

Stále více firem objevuje výhody virtuálních serverů. Láká je nejen finanční výhodnost, ale také dobré zabezpečení. Příkladem může být špičková ochrana jednoho z nejznámějších českých poskytovatelů VPS – společnosti Coolhousing.

Zatímco dříve byl každému zákazníkovi vyhrazen jeden fyzický server, dnes je výhodnější provozovat na fyzickém stroji pomocí virtualizačních technologií několik virtuálních serverů. Fyzický hardware se rozdělí mezi VPS, každý virtuální server dostane určitou část paměti, procesoru a RAM. Náklady na provoz jsou levnější, protože se o ně dělíte s dalšími lidmi, kteří si pronajímají virtuální server na stejném fyzickém serveru jako vy.

Vše pod vaší kontrolou

Na virtuálním serveru je možné mít nainstalovaný jakýkoliv OS (Microsoft Windows, Linux, …). Když zvolíte předinstalovanou variantu, dostanete s nainstalovaným OS také rozhraní pro správu databází, webů a FTP a další věci. Kdykoliv je ale možné si vše přizpůsobit. Zároveň je vše podzákladní kontrolou proti DDoS útokům – Anti-DDoS.

Ke svému virtuálnímu serveru od Coolhousing se snadno dostanete přes webovou administraci. Z té ho můžete reinstalovat, obnovit ze zálohy nebo zálohovat, snadno nastavíte weby, databáze atd. Tato administrace je založena na Linux CentOS, takže je snadná pro většinu uživatelů. Pro ty náročnější však nechybí ani možnost správy přes SSH nebo RDP.

ddos_attack

DDoS útok je dostupný každému, za pár tisíc se dá objednat na internetu

Zabezpečení na jedničku

Důvod, proč zmiňujeme Coolhousing je ten, že je to naprosto ukázková společnost, co se týče zabezpečení. Aktuálně slaví rok od svého vstupu do projektu FENIX, jehož cílem je chránit český internet od DDoS útoků. Vznikl v reakci na útoky na známá česká média, banky a operátory v roce 2013.

Každý ze členů FENIXu musí mít vlastní kvalifikovaný tým pro řešení bezpečnostních hrozeb. Coolhousing kvůli tomu zprovoznil vlastní scrubbing centrum, které čistí příchozí komunikaci od útoků. Za zmínku stojí i zmíněná iniciativa Anti-DDoS. Její basic verzi dostává zdarma každý, náročnější zákazníci si mohou připlatit za rozšířenou ochranu. Bezpečnost je v oblasti virtuálních serverů rozhodně krok správným směrem.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru