Virtuální realita učí paraplegiky znovu chodit

Osmi paraplegikům, kteří kvůli poranění míchy ochrnuli od pasu dolů, se podařilo opět získat kontrolu nad svaly v nohách, a to díky ročnímu tréninkovému programu ve virtuální realitě. Všichni pacienti byli na vozíčku upoutáni minimálně tři roky (někteří i třináct let), ale i přesto se jim po dvanácti měsících podařilo zlepšit somatické cítění, a tím proměnit celkové ochrnutí na částečné.

Neuvěřitelných výsledků bylo dosaženo díky revolučnímu léčebnému programu, se kterým přišli vědci z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně a z Neurorehabilitační laboratoře AASDAP v Sao Paulu. Pacienti se naučili ovládat avatara ve virtuální realitě pomocí mozkové vlny. A podle spoluautora studie Miguela Nicolelise se tím znovu zařadila reprezentace dolních končetin do mozků pacientů.

Poté, co účastníci zvládli toto cvičení, začali novou etapu tělesné výchovy se speciálním oblekem pro zajištění rovnováhy a podpory při chůzi.

Ačkoliv míra úspěšnosti se u jednotlivých pacientů lišila, vědci podotýkají, že všech osm pacientů dokázalo získat opět kontrolu nad motorikou v klíčových svalech, což vedlo ke zlepšení jejich indexu chůze. Také opět dokázali cítit bolest v nohou, získali kontrolu nad močovým měchýřem a tlustým střevem. A tak nemuseli být závislí na projímadlech a katetru.

Asi největší pokrok byl zaznamenán u ženy, které dokázala pohybovat nohama po více než deseti letech.

Ačkoliv ještě není zřejmé, jak přesně bylo dosaženo tohoto efektu, Miguel Nicolelis je přesvědčen, že vzdělávací program pomáhá pacientům, kteří zůstali po nehodě ochrnutí, obnovit míšní nervy.

„Jedna předchozí studie ukázala, že velké procento pacientů, kteří jsou označeni za kompletní paraplegiky, může mít ještě nějaké míšní nervy nedotčené,“ vysvětlil Miguel Nicolelis v prohlášení. „Tyto nervy mohou být nepoužité po mnoho let, protože neexistuje žádný signál z kortexu do svalů. Postupem času, trénink dokáže obnovit tyto nervy. Tato vlákna mohou přenášet potom signály z kortikální motorické oblasti mozku do míchy.“

Zdroj: IFL Science

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru