Dnes vyšlo 15 článků

Virtuální realita učí handicapované znovu chodit

Virtuální realita znamená pro většinu lidí jen zábavu a hry. Pro pacienty, kteří utrpěli poranění páteře a jsou upoutáni na vozík, však přináší novou naději na plnohodnotný život. Díky tréninku ve virtuální realitě by se mohli naučit znovu chodit.

The Walk Again Project (WAP) už se na tuto myšlenku soustředí. Odborníci vybrali osm pacientů, se kterými trénovali chůzi ve virtuální realitě, a ve všech případech zaznamenali určité obnovení schopností ovládat nohy.

walk

WAP je neziskové mezinárodní výzkumné konsorcium. Výzkum vede Dr. Miguel Nicolelis z Duke University, který vysvětlil následující:

„Když jsme se podívali na mozek těchto pacientů, kteří se k nám dostali, neviděli jsme žádný signál poukazující na to, že by někdy mohli znovu chodit. Je to skoro, jako kdyby mozek vymazal schopnost chodit.“

Naučili se ovládat nohy i močový měchýř

Přesto se to s pomocí virtuální reality daří. Pacienti používají Oculus Rift a speciální košile, které posílají hmatovou zpětnou vazbu na předloktí pacienta. Zpětná vazba napodobuje pocit, který máte, když se dotknete země. Pacienti ve virtuální realitě normálně chodí a díky uměle vytvořenému pocitu si mozek zvyká na myšlenku, že se pohybuje po nohou.

Pozitivní výsledky experimentu se postupně objevily u všech osmi pacientů. Někteří se naučili ovládat svaly na nohou a v pánevní oblasti, jiní dokonce zvládli ovládat svůj močový měchýř! Ačkoliv žádný z pacientů zatím nemůže chodit sám, jedna žena, která má za sebou 13 let v ochrnutí, to dokáže s pomocí terapeuta. Výzkumníci budou s experimentem pokračovat a doufají, že podobných případů bude přibývat.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru