Virgin Galactic má licenci přepravovat turisty do vesmíru

Federální administrace letectva Spojených států (FAA) právě udělila společnosti Virgin Galactic první provozní licenci, která umožňuje využívat kosmickou loď SpaceShipTwo ke komerčním účelům. Ale musí být splněny určitá pravidla. 

Znamená to tedy, že společnost, kterou vlastní miliardář Richard Branson, bude brzy využívat raketoplán k přepravě cestujících do vesmíru. A pravděpodobně se stane první soukromou společností, která tuto službu nabídne.

„Pro Virgin Galactic je udělení licence důležitým milníkem, když jde o první taxi test na naší nové kosmické lodi. I když máme před sebou ještě hodně práce s úplným testováním vesmírné lodi, věřím, že náš tým je na tuto výzvu plně připravený,“ uvedl v prohlášení Mike Moses, senior viceprezident Virgin Galactic.

Kromě toho, že licence umožňuje legální lety do vesmíru, diktuje také podmínky potřebné splnit ještě předtím, než společnost umožní let do vesmíru jakémukoliv pasažérovi na palubě SpaceShipTwo. Ověřit musí stav hardwaru a softwaru s následným testováním prostřednictvím letu a odesláním výsledků Federální administraci letectva Spojených států.

„Ověřování musí obsahovat letové zkoušky a výsledky musí být poskytnuta FAA před kosmickým letem s pasažérem na palubě,“ prohlašuje FAA.

Když bude vše v pořádku, SpaceShipTwo – vesmírná loď navržena pro dva piloty a šest pasažérů – může vynést pasažéry dost vysoko na to, aby mohli vidět naši planetu. V podstatě můžeme říct, že tento vesmírný turismus se příliš neliší od modelu společnosti Blue Origins, další soukromé vesmírné společnosti vlastněná CEO Amazonu Jeffem Bezosem. Obě společnosti mají za cíl vyslat zákazníky na hranici zemské atmosféry se znovu použitelnými loděmi.

„Jsme tady, protože věříme, že jsme v čele nového kosmického průmyslu, který definuje budoucnost průzkumu a že nakonec vytvoříme prostor přístupný pro více lidí a k více účelům, než kdy předtím,“ vysvětluje společnost Virgin Galactic na svých webových stránkách.

Ani Blue Origins, ani Virgin Galactic nestanovili datum, kdy mají v plánu skutečně zahájit komerční lety, a to pravděpodobně proto, že je potřeba udělat spoustu testů. Virgin Galactic získalo novou licenci dva roky po neúspěšném zkušebním letu – s použitím dřívější verze SpaceShipTwo – kdy vesmírná loď explodovala nad Kalifornií a zabila jednoho testovacího pilota a druhého zranila.

Cena výletu na SpaceShipTwo se bude pohybovat kolem 250 000 dolarů. A 700 lidí už složili zálohu. Doufejme, že se objeví více firem s podobnými službami, aby klesla cena. A tím více lidí může vidět křivky planety.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru