VIRAL: Na fotce červených jahod není ani jediný červený pixel

Pamatujete si ještě na bílo-zlaté (modro-černé) šaty? Internet v současné době trápí podobný problém, který snadno oklame váš mozek. Tentokrát jde o jahody.

Akiyoshi Kitaoka je profesorem psychologie na jedné japonské univerzitě. Když si jeho jméno zadáte do Googlu, nebo se podíváte na jeho Twitter účet, snadno pochopíte, že moc rád vytváří optické iluze, kterými motá hlavu nejen svým studentům.

Jeden z jeho optických klamů se v posledních dnech stal virálem. Jde o jahody, které… No, jahody obvykle bývají červené. I na této fotografii vypadají červeně. Jenže na fotce není ani jediný červený pixel. Jak je to možné?

jahody

Proč vidíme jahody červeně?

Mohou za to naše mozky. Jsou totiž vyškolené k tomu, aby vše viděly ve správných barvách nezávisle na osvětlení, pod nímž je vidíme. Tento jev se nazývá stálost barvy.

Nejspíš nám nebudete věřit, ale jahody na fotce jsou vlastně ve stupních šedi – tzn. mají šedou barvu. Podívejte, tady to někdo dokázal. Jahody jsou šedé jako ty obdélníčky vpravo:

jahody2

Váš mozek si prostě řekne, že se jahody nachází pod modrým světlem, vezme šedý pixel jahod, odečte od něj modrou a výsledkem je červená. Jinými slovy – mozek provádí 24/7 naprosto úžasné věci, aniž byste si to uvědomovali.

Mimochodem Kitaoka zveřejnil ještě několik obrázků na podobném principu. Na prvním z nich se brokolice jeví zeleně a na druhém maso červeně, přestože tam takové pixely opět nejsou.

pixely

pixely2

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru