Víme, které notebooky jsou nejspolehlivější! Víte to i vy?

Víme, které notebooky jsou nejspolehlivější! Víte to i vy?

Prošli jsme si nezávislou studii od americké firmy SquareTrade, Inc., která hodnotila spolehlivost jednotlivých značek notebooků. Po celé dva roky sledovali výzkumníci této firmy spolehlivost různých typů laptopů a netbooků. Na základě získaných dat pak vytvořili i prognózu poruchovosti všech těchto laptopů ve třetím roce. A jaký byl závěr studie? Každý třetí počítač se během 3 let dostane do rukou servisního technika.

Do studie bylo zahrnuto přes 30 000 notebooků a netbooků od zákazníků z celého světa, u kterých se projevila nějaká hardwarová závada. Konkrétně se jednalo o vady způsobené klasickým běžným opotřebením a také o „nehody“, za které si mohl uživatel sám (např. pád notebooku na zem, vylité pití do útrob notebooku atd.).

Graf (ne)spolehlivosti notebooků

Notebooky a jejich poruchovost

Jak brzo klekne váš notebook?Jak sami můžete vidět, téměř u každého třetího notebooku dojde během tří let k nějaké závadě vyžadující zásah servisního technika (31% šance). Porovnáte-li to s předchozími dvěma roky (7,2% a 19,7%), zjistíte, že se jedná o celkem značný nárůst. Navíc se ve většině případů (20,4%) jedná o výrobní vady. Pouhých 10,6% vad bylo způsobených nešetrným zacházením s notebookem ze strany uživatele. Jinak řečeno – každé pátý porouchaný laptop má na svědomí samotný výrobce.

Tip: Přečtěte si návod, jak se starat o notebook!

 Drahý nebo levný notebook. A který z nich vydrží déle?

Samozřejmě i vědce ze SquareTrade, Inc. napadlo rozdělit všechny notebooky do několika cenových kategorií a zjistit, zda jsou dražší laptopy spolehlivější nebo ne. Všechny notebooky rozčlenili do tří kategorií.

První skupinu představovaly drahé (high-end) notebooky s cenou nad 19 500 Kč. Druhou samostatnou skupinkou byly laptopy střední třídy s cenou v rozmezí od 7800 do 19 500 Kč. Poslední kategorií byly netbooky s cenou pod 7 800 Kč. Jak asi správně tušíte, tak právě netbooky dopadly v testu nejhůře. Ale není se čemu divit. Netbooky jsou doslova „spotřební zboží“ za pár korun, které je logicky osazeno méně kvalitními komponenty.

A které notebooky jsou nejspolehlivější?

Dle průzkumu nejspolehlivější notebooky vyrábí Asus, Toshiba a Sony. Ještě by se opět slušelo připomenout, že samotná studie probíhala jen dva roky. Třetí rok je pouze odhad vědců, který stanovili na základě dostupných dat.

Jsou dnešní notebooky spolehlivější?

Osobně si myslím, že ne. Sice do této doby už žádná podobná studie ve světě neproběhla, ale moc nevěřím tomu, že by výrobce něco nutilo cpát do notebooků kvalitnější součástky či přemýšlet nad tím, jak udělat jednotlivé notebooky kvalitnější. Jednodušší je dát do notebooku novou supervýkonnou grafickou kartu a říci, že je tady další multimediální laptop řady XYZ. Fakt, že uživateli takový notebook „odejde“ sotva mu skončí záruka (jelikož má např. špatně vyřešené chlazení), výrobce zřejmě zatím moc nezajímá. Pak vám nezbyde nic jiného, než si sebrat svých pár švestek a navštívit nejbližší servis notebooků. A když už jsem toto téma nakousl, tak si zároveň povíme:

Co dělat v případě, když vám notebook zrovna vypověděl službu?

Pokud je váš notebook ještě v záruce, tak je řešení prosté – stačí kontaktovat prodejce či se s pokaženým notebookem přímo vydat na pobočku daného prodejce. Jestliže se však na váš laptop z nějakého důvodu už záruka nevztahuje (byl zakoupen před více než 2 lety, došlo k mechanickému poškození) nebo prodejce nechce uznat reklamaci a vy nějaký laptop zkrátka potřebujete mít po ruce kvůli práci, máte jen dvě možnosti:

  • Koupit si rychle další notebook a doufat, že tentokrát vydrží sloužit déle než předchozí kus (proč je výhodnější jej nechat raději opravit, rozebírám níže).
  • Zaslat jej přímo do servisu, který se zaměřuje primárně na opravy daného typu notebooku (máte-li notebook Asus => Asus servis). Tyto informace byste měli vždy najít na stránkách servisního střediska. Pokud tam tyto informace nejsou, raději se poohlédněte jinde.

Vyplatí se pozáruční servis? Nebo je lepší si koupit nový stroj?

Na to jsme se zeptali v servisním středisku Abax.cz. Na naše dotazy odpovídal František Přikryl, který v této firmě opravuje notebooky již celých 8 let.

„Bezpochyby ušetříte více, když si váš notebook necháte opravit v servisu. Tento krok vás vyjde na pár tisíc a poté vám notebook opět bude sloužit zase dalších několik let. V případě koupě nového stroje utratíte něco kolem 15 – 30 000 Kč. Navíc vám nikdo nezaručí, že si opět nekoupíte vadný kus, který vám po pár týdnech (doslova a do písmene) umře. Navíc opravené laptopy standardně předtím, než se odešlou zpět k zákazníkovi, prochází důkladnými zátěžovými testy. Domů se vám tak vrátí perfektně odladěný stroj. Spousta servisů (včetně toho našeho) poskytuje zákazníkům garanci, že se stejná vada po pozáruční opravě neprojeví znova.

Tip: Na co nezapomenout, když posíláte notebook do servisu? Jak dlouho trvají opravy?

Chcete tedy říci, že výrobci laptopy netestují?

Samozřejmě i zbrusu nové laptopy prochází testováním. Nebývá však moc důsledné jako u nás v servisu. Jelikož ve výrobě je nutné zjistit jenom základní fakta, zda notebook úspěšně naběhne či ne. V servisu naopak notebook projde sérií několika testů. Snadno tak určíme, zda všechny komponenty fungují tak, jak mají.“

O firmě Abax.cz

Abax.cz se řadí mezi přední servisy u nás. Zajišťuje kompletní opravy notebooků od všech dalších světoznámých značek. Firma se zaměřuje primárně na servis notebooků Acer, HP, Asus, Mac, Dell, Lenovo a Sony. Provádí opravy stolních PC, tiskáren a projektorů. Specializuje se také na záchranu dat z poškozených disků. Servisní služby zajišťuje ve všech krajích České republiky. Na trhu působí firma přes 15 let a za tu dobu provedla již více než 200 000 servisních zásahů.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru