Vím, proč Facebook ztrácí dospívající uživatele

Vím, proč Facebook ztrácí dospívající uživatele

Třináctiletá Ruby Karp má ráda dlouhé procházky na pláži, miluje vykřičníky a hodně je používá, má úžasnou maminku a černého mopslíka se jménem Rocky, má ráda plavání a volejbal. Najít a podporovat ji můžete na Twitteru @rubykarp, na jejím blogu, nebo si můžete číst její články na HelloGiggles. Teď se ale pojďme podívat na její příběh a zamyšlení o tom, proč není nikdo z jejích vrstevníků na Facebooku.

Jsem teenager žijící v New Yorku. Všichni mí přátelé mají profily na sociálních sítích – Instagram, Vine, Snapchat atd. Facebook byl všechno, o čem jsem mluvila, když jsem byla mladší. „Mami, já chci Facebook“ a podobné fňukání už mámu otravovalo.

Ale teď, ve 13 letech, jsem si všimla něčeho jiného. Facebook v poslední době ztrácí dospívající uživatele a myslím, že vím, proč.

Existují totiž alternativy

Jedním z důvodů, že Facebook ztrácí pozornost mé generace, je skutečnost, že nyní existují i jiné sociální sítě. Když mi bylo 10, nebyla jsem dost stará na to, abych mohla mít Facebook. Ale právě přišla kouzelná věc s názvem Instagram … a naši rodiče neměli ani tušení o jeho věkovém limitu. A tak si všichni mí přátelé rychle založili Instagram.

instagram_love_updated

Trendem dnešní doby je sdílet svůj život ve fotografiích.

Nyní když jsme dost staří na to, abychom měli Facebook, nechceme ho. V době, kdy ho mít můžeme, jsme již posedlí Instagramem. Facebook je teď spíš tím, co mají naši rodiče.

To mě vede k další pointě: I když já Facebook mám, nikdo z mých přátel tam není. Mí přátelé si myslí, že je to ztráta času. Rozhodla jsem se založit si ho jenom proto, abych věděla, o čem je. Brzy jsem zjistila, že bez přátel je k ničemu. Můj jediný přítel, kterého tam opravdu znám, je moje babička.

Facebook není trendy

Dospívající jsou zvyklí se po sobě opičit a následovat to, co dělají ostatní. Ano, pokud všichni mí přátelé mají tu skvělou věc s názvem Snapchat, chci ji taky! Chceme to, co je teď právě trendy a protože Facebook trendy není, dospívající se o něj nezajímají.

Všichni naši rodiče a přátelé rodičů mají Facebook. A není to jen o tom, že by viděli občasné příspěvky na mé zdi jako „Ahoj zlatíčko“, ale moji přátelé by mohli publikovat fotografie, které by mě s rodiči dostaly do problémů.

To není chyba Facebooku, ale děje se to tam

Řekněme, že jsem byla pozvána na večírek, kde je spousta nezletilých pijících alkohol. Já nepiju, ale někdo vytáhne fotoaparát. I když u sebe nebudu mít žádné pití, mohla bych být vyfocena s dívkou, která se právě nějakým způsobem předvádí. Později by se někdo rozhodl tuto fotografii úžasného večírku zveřejnit. Kdyby moje máma viděla, že jsem byla na večírku, kde figuroval alkohol, i když jsem nic nepila, byla bych mrtvá. To není chyba Facebooku, ale děje se to tam.

Facebook je také velkým zdrojem šikany ve školách. Děti mohou komentovat vaši fotografii nebo publikovaný příspěvek a tím vás urážet. To také není chyba Facebooku, ale opět se to tam děje. Pokud by moje máma slyšela, že mi někdo na Facebooku ubližuje, hned by mě donutila s ním přestat.

Když jsem byla mladší, moje máma měla Facebook. Vždycky jsem jí na něj chodila. Hrála jsem hry, dělala různé kvízy atd. Facebook býval unikátní věc.

Facebook je zahlcený zbytečnostmi

Jak roky plynuly, tak jsem si chtěla založit vlastní profil. Ale jakmile jsem dospěla k tomu, že můžu, začalo se všechno měnit. Děje se tam toho příliš mnoho. Například změna ze starého Facebooku k časové ose Timeline byla velmi náhlá. Podívejte se třeba na Twitter, kde jsou čtyři tlačítka – lidé mají raději jednoduchý design.

Facebook se také stal obrovským místem marketingu. Facebook vám zobrazuje reklamy na základě toho, co se vám líbí. Ale bez urážky, když si prohlížím novinky, opravdu se nestarám o nové produkty Pantene.

Když mi bylo sedm, Facebook takový nebyl. Je to teď komplikované. Líbilo se nám to tak, jak to bylo. Tak proč jste to změnili?

facebook-teenagers

Nutíte nás používat ho

Nakonec je Facebook totiž tak nějak těžký. Dospívající nesnáší, když je lidé příliš těžce do něčeho nutí, to radši odejdou pryč. Je to jako když mi máma řekne, abych něco udělala. Když mě do něčeho nutí, ještě více se mi do toho nechce.

Dospívající se chtějí někam přidat či zaregistrovat sami na vlastní pěst. Pokud jim všechna média pořád dokola omílají nové funkce Facebooku, naštvou se a najdou si něco jiného.

Facebook potřebuje dospívající, protože se brzy staneme dospělými lidmi a budeme muset nahradit předcházející generace dospělých uživatelů. Jinak to bude pro Facebook špatné. Já ho mám opravdu ráda a budu apelovat na své vrstevníky, aby na tom byli stejně. A přeji Facebooku hodně štěstí.

Zdroj: Mashable, obrázky: Colour Of Pomegranates, Sick a Facebook

Komentáře

Nahoru