Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: Vikingové: Nový seriál na Viasat History vyvrací mýty a přináší nová fakta o legendami opředených severských válečnících

Rozpínaví dobyvatelé, odvážní námořní objevitelé, nebo pokojní zemědělci?

Kanál Viasat History exkluzivně uvede seriál Vikingové, který vypráví příběh legendárních severských válečníků pohledem nejnovějších vědeckých poznatků. Průkopnický seriál odhaluje historii Vikingů do dosud nevídaných podrobností. Vyvrací zažité mýty o dějinách a životě tohoto severského kmene díky překvapivým objevům z archeologických průzkumů v různých zemích, při nichž byly mimo jiné odhaleny vikinské vesnice, hřbitovy a lodi plné koster bojovníků.

Seriál přináší záběry z mnoha míst Evropy včetně Skandinávie, Ruska, Polska, Estonska, Francie, Turecka, Islandu a Velké Británie. Nechá promluvit odborníky z celého světa přímo na místech, která mají v příběhu Vikingů zásadní význam. Nabídne i pohled do nitra tohoto fascinujícího národa, a to díky práci forenzních laboratoří, kde byli vikinští válečníci – nebo spíše jejich ostatky – předmětem důkladného zkoumání.

Diváci budou moci nahlédnout do tajemství sepjetí života i smrti Vikingů s mořem, odhalí pravdu o lidských obětech, migraci i dobyvatelských výpravách. Seriál představí i nemocnější zbraň Vikingů – dokonale ovladatelnou námořní loď – ale také další válečné zbraně. Například meč u nich patřil k nejcennějšímu rodinnému majetku odkazovanému z generace na generaci.

Seriál analyzuje také vyspělou námořní technologii Vikingů, která je zavedla do nejzazších koutů známého světa, od Kaspického moře po Severní Ameriku. V neposlední řadě odhaluje také to, že Vikingové svoji vojenskou expanzi začali mnohem dříve a doputovali mnohem dále, než se tehdejší kronikáři domnívali. Zanechali tak v Evropě podstatně hlubší stopu, než si mnozí připouštějí.

Věděli jste, že:

  • Vikingové nenosili přilby s rohy. Podle dochovaných vykopávek a záznamů se tato představa nezakládá na skutečnosti. Vyobrazování rohatých válečníků pochází nejspíše z 19. století.
  • Vikingové byli velmi čistotní. V hrobech bojovníků se našly pinzetky, břitvy, hřebeny a nástroje na čištění uší vyrobené ze zvířecích kostí a rohů. Vikingové se také pravidelně – a mnohem častěji než jiní Evropané té doby – koupali v horkých pramenech.
  • Vikingové čile obchodovali s otroky. Mnoho jich velmi zbohatlo obchodem s bílým masem – mladými anglosaskými, keltskými a slovanskými muži i ženami.
  • Vikinské ženy měly více práv než jejich kolegyně v jiných národech. Musely se sice vdávat už ve 12 letech a starat se o domácnost, ale mohly dědit majetek, žádat o rozvod a domáhat se vrácení svého věna, pokud manželství skončilo.
  • Vikingové lyžovali pro zábavu. Ve Skandinávii se objevily první lyže asi před 6000 lety a v době Vikingů se užívaly nejen jako efektivní prostředek k přemisťování, ale i jako oblíbená kratochvíle. Vikingové dokonce uctívali i boha lyžování jménem Ullr.
  • Vikinští muži trávili více času zemědělstvím než námořními výpravami a válkami. Milovníky hrdinských eposů asi zklame obraz blonďatého svalovce, který nekosí obouručním mečem nepřátele, ale kosou obilí…
  • Vikingové připluli do Severní Ameriky přibližně o 500 let dříve než Kryštof Kolumbus.

 

Podrobnosti o životě Vikingů zůstávaly po staletí velkou neznámou. Jejich příběh bude od 2. do 30. června exkluzivně vyprávět Viasat History vždy v úterý ve 21:00.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat History navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat History nebo webovou stránku www.viasathistory.cz

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru