Vidět skrz zeď? Na technologii se pracuje

Schopnost vidět skrz zeď je určitě jednou ze superschopností, po kterých mnoho z nás neúspěšně touží. Zatím to stále ještě není úplně možné, ale vědci z Massachusettského technologického institutu už jsou dost blízko.

Na MIT sestavili zařízení zvané RF-Capture, které využívá Wi-Fi signálu a dokáže sledovat lidi skrz zeď. Funguje to tak, že zařízení vysílá skrz stěnu bezdrátové signály (jistě víte, že doma vám Wi-Fi taky dosáhne přes zeď do druhého pokoje) a tyto signály se pak odrazí od lidského těla na druhé straně. Jak se člověk pohybuje, RF-Capture pořizuje snímky, ty pak dá dohromady a sestaví siluetu.

Zdá se vám to moc primitivní?

Jasně, takhle si asi schopnost vidět přes zeď nepředstavujete, ale vědci jsou teprve na začátku. Přesto už je technologie natolik inteligentní, že pozná rozdíl mezi 15 různými lidmi a umí analyzovat i srdeční frekvenci a dýchání.

rf-capture

RF-Capture rozpozná různé lidi

Zatímco vy byste vidění skrz zeď nejspíš používali na špehování sousedky, MIT má velkorysejší plány. RF-Capture by mohl být využíván při natáčení filmů nebo v domově pro seniory, kde by zavolal pomoc, kdyby zjistil, že někdo spadl. Mluví se také o tom, že by vám po zjištění, že jste zrovna přišli domů, zapnul topení nebo pustil oblíbený televizní program. V budoucnu by prý technologie mohla být implementována v každém Wi-Fi routeru.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru