Videovizitka jednou nahradí životopis a motivační dopis

Videovizitka jednou nahradí životopis a motivační dopis

Motivační dopis a strukturovaný životopis je první informace co zaměstnavatel dostane o potenciálním zaměstnanci.

Od životopisu, který se učili psát vaši rodiče ve škole se dnes upouští, protože je zdlouhavější orientace v něm, ale zachovává se třeba pro psychologicko-grafologické posouzení uchazeče na nějakou lepší pozici, kde je důležitý psychický stav zaměstnance.

Vzory sem dávat nebudu, protože toho je plný internet, jen shrnu pár základních rad.

Životopis

První se uvedou identifikační údaje jako jméno (včetně titulů), datum narození, …

Studium, vzdělání

Druhá část je vzdělání a píše se od posledního směrem, tedy nejdřív bude vysoká škola a pak až střední. Základní škola, se neuvádí to je samozřejmost :-)

Píše se název oboru jak je uvedeno na vysvědčení či diplomu,  lze i jeho kód a přesný název školy.

Je vhodné uvést i započaté a zatím nedokončené studium či studium, které jste přerušili, které by vám mohlo přinést plusové body, protože souvisí s prací na kterou se hlásíte.

Pracovní zkušenosti

Třetí část se nazývá profesní zkušenosti, kde se chronologicky y vyjmenují pracovní pozice (opis z pracovních smluv, dohod o provedení práce a dohod o provedení pracovní činnosti) které jste zastávali, se stručným 2 až 3 řádkovým popisem , opět od posledního.

U výpisu vašich studií a předchozích pracovních zkušeností se vyplatí nějak zvýraznit (_decentně_), co souvisí s pracovní pozicí na kterou se hlásíte. V motivačním dopisu to můžete více rozepsat, ale né zas tak, ayb z toho byl 300 stránkový román. Personalista nemá tolik času, aby to četl.

Na rozdíl od studia je lepší vypsat přesné datum na dny, kdy vám pracovní poměr začal a kdy skončil. U studia je jasné že začal v září  na střední škole či v říjnu na vysoké.

Další dovednosti

Do sekce patří informace o vašem řidičském oprávnění, žádané je B, C, C+E, D a pro zemědělské profese i T.

Jezdit na motorce s řidičákem pouze A za klienty, dodavateli moc „standardně“ nevypadá. To by si mohli někteří zákazníci co si o sobě hodně myslí stěžovat vašemu managerovi: „Co jste nám to poslali za individuum ono to přijelo na motorce, takhle si teda nepředstavuji naší obchodní spolupráci“

Do jazykových znalostí se vypíše název certifikátu a datum (stačí rok)

U práce s počítačem je to nejproblémovější, protože existuje řada verzí softwaru a když uvedete že umíte s verzí MS Office 2003 a ve firmě se používá 2010 tak Vás to může u počítačově méně gramotného personalisty znevýhodnit.

Motivační dopis

Motivační dopis je takové rozšíření životopisu, kde svými slovy popíšete průběh vašeho studia a předchozích zkušeností stylem, aby jste personalistovi navodili dojem, že vaše studium a předchozí pracovní kariéra odpovídá profilu zaměstnance na jakého si firma dala inzerát.

Pokud vaše pracovní kariéra byla jiná než v inzerátu na který odpovídáte tak se doporučuje, alespoň zabodovat v tzv. měkkých dovednostech jako jsou např. umění jednat s lidmi, osobnostní předpoklady, např. že jste tolerantní, nenecháváte se unášet emocemi, nejste cholerici a napsat příslib že se tvrdé dovednosti v rychlé době doučíte, např. že nastoupíte na rekvalifikační kurz, který již máte slíbený od Úřadu práce nebo si jej ošéfujete sami nebo začnete intenzivně studovat další vysokou školu, …

Videovizitka

Pokrokový zaměstnavatelé už nemusí chtít od vás životopis a motivační dopis na papíru či pdf v emailu, ale budou chtít si s vámi popovídat přes skype nebo budou chtít přes formulář v sekci kariera/pracivní příležitosti poslat videosoubor s nahrávkou vašeho sebepředstavení.

Není to zcela video určené pro prezentaci potenciálním zaměstnavatelům, ale dává ukázku jak může část videoprezentace o sobě vypadat a zároveň ukazuje chyby, které některým lidem můžou vadit a udělají si o vás špatný obrázek, protože jsou do jisté míry příliš konzervativní na staré způsoby či neumí věci brát s nadhledem a humorem.

Personalistům by mohlo vadit, že nemám na sobě oblek, že mám za sebou bordel, …

Sice to na videu není, ale vadí různé rušivé zvuky z pozadí, které vás přehlušují a není vám rozumět, či vám do záběru vejde starostlivá babička a ptá se zda už chcete oběd.

Výhoda je v tom, že pokud má personalista znalosti z psychologie tak vidí i to co na papíru vidět není tzv. řeč těla, např. mluvíte z patra nebo to čtete zda působíte uvolněně, strnule, neustále si s něčí pohráváte, dokonce při projevu okusujete tužku :-)

Sice při prezentacích se promítají slide, kde jsou uvedeny základní teze o čem přednášející mluví, ale nevypadá to moc hezky, když řečník stojí u notebooku a papouškuje jak druháček ve škole a nekouká se lidem do očí a nevidí jak na jeho projev reagují, zda se nudou dloubou v nose nebo ve druhém stádiu usnuli. Občas je lepší stát přímo u tabule s laserovým ukazovátkem a obroužit danou část nákresu, grafu, číslo v tabulce a tím jej zdůraznit pokud je pro prezentaci důležité.

Videovizitka zatím psanou formu nenahradí protože počítače zatím neumí z videa vykousat jednotlivé důležité informace a zanést do personalistické databáze.

29 let, invalidní důchodce pro invaliditu 3. stupně, vyučen v oboru Elektrikářem - silnoproud a maturita v oboru Strojírenství. Tak trochu plaváček českého internetu. Přezdívka: Koleso, Plaváček, Michal, Mistr Vodoznak Zájmy: strojírenství, elektrotechnika, plavání žen, venčení pejska Danečka II., tvorba vodoznaků a nakupování Pribináčků. Budoucí potravinový inspektor. Fanoušek stativu a měkké stírací pryže neboli gumy. Žije v Rakovníku a na Živě.cz. Vyskytuje se a píše na Objevit.cz, kde píše jen a pouze v CZ jazyce, i když s pravopisnými a gramatickými chybami, protože je dyslektik! Píše pro Objevit.cz dobrovolně a zcela zdarma bez nároku na jakýkoliv honorář! a děkuje šéfredaktorovi za cennou životní zkušenost a možnost vyzkoušení si práce redaktora internetového e-magazinne (E-zinu). Michal Kolesa - oficiální osobní webová stránka (odkaz na homepage Michal kolesa) ; otevře se v nové záložce/okně

Komentáře

 • Petr

  No video při pohovoru jsem ještě nikdy neviděl.

  • Pokud vím tak Jakub Vrána (programátor PHP) dělal pracovní pohovor po Skype, když ho oslovil Facebook.

   Detaily si přesně nepamatuji.

   Ale telekonference se začínají využívat zejména s ekonomickou krizí, protože je to levnější než cestování na druhý konec světa za pobočku.

   Opět pokud si dobře pamatuji, tak společnost Seznam a.s. dělá každý den videokonference se svými pobočkami po celé naší republice (Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice., …)

 • xxx

  No já také dělám konference místo dojíždění na porady. Ale přijímací pohovor jsem ještě neviděl. ale děkuji za uvedení příkladu – Jakub Vrána.

 • janicka

  Personalistovi by na vaší video-vizitce nejvíce vadilo, že vypadáte jako nemytý bezdomovec, který musí nechutně smrdět. Umyj se konečně. Prase jedno smradlavé.

  • Gustav

   Znáte tyto citáty? :D
   „Pot nesmrdí, to smrdí Michal Kolesa.“
   „Michal Kolesa zemřel před 10 lety, ale Smrtka neměla odvahu se k němu kvůli smradu přiblížit.“
   „Neexistuje dimenze, ve které Michal Kolesa nesmrdí.“
   Zdroj: http://www.exotopedia.org/wiki/Michal_Kolesa_vs_Chuck_Norris

 • Gustav

  Prostě Koleso, tvoje fotky, a videa, vyvolávají u lidí pocity na zvracení! Je z nich cejtit smrad, a kape z nich mastnota! Viz.: http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=reflex_michal_kolesa.jpg

Nahoru