Videohry jako miliardový business

Ve svět počítačů, internetu a IT se pohybují sumy, o kterých si můžeme nechat jen zdát. Zatímco sedíme doma u PC, notebooku, tabletu či telefonu a zabíjíme volnou chvíli hrou, tato hra svým vývojářům vydělává miliony. Jaké hry patří mezi ty nejvýdělečnější?

Videohry bezesporu patří v současnosti mezi nejvýnosnější obchod v oblasti zábavního průmyslu. Roční rozpočty vývojových studií dosahují desítek milionů dolarů a zisky z prodejů se počítají ve stovkách.

1. L.A.Noire (rozpočet 50 milionů USD)

Prostředí retro detektivky L.A.Noire je zasazeno do amerického Los Angeles 40. let minulého století. Na tvorbě hry studia Rockstar se podíleli skuteční herci. Obličeje, pohyb i drobná gesta herců byly převedeny přímo do hry. Přes počáteční neúspěch hry se podařilo prodat přes 5 milionů kopií.

La Noire

2. Halo 3 (rozpočet 50 milionů USD)

Halo 3 je akční sci-fi hra, která se odehrává v letech 2552 a 2553. Celosvětový úspěch hry je založen na 18 milionech prodaných kusů.

Halo 3

3. Metal Gear Solid 4 (rozpočet 60 milionů USD)

Čtvrtý díl akční hry s precizním technickým zpracováním je dílem japonského vývojáře Hideo Kojima. Doposud bylo prodáno téměř 6 milionů kopií.

Metal Gear Solid 4

4. Gran Turismo 5 (rozpočet 80 milionů USD)

Přestože hra Gran Turismo 5 vyšla pouze pro konzoli PlayStation 3, celosvětový prodej činil 10 milionů prodaných kopií. Závodní simulátor je zajímavý hlavně díky autům. Zajezdit si můžete s licencovanými vozy světoznámých automobilek.

Gran Turismo 5

5. Grand Theft Auto IV (rozpočet 100 milionů USD)

Staré dobré GTA. Ve čtvrtém pokračování této série ovládáte postavu srbského přistěhovalce toužícího po pomstě a bohatství. GTA IV se v roce 2008 stalo naprostým prodejním hitem. Doposud se prodalo 21 milionů kopií.

Grand Theft Auto IV

6. Disney Infinity (rozpočet 100 milionů USD)

Vývojáři projektu studia Disney mířili vysoko a trochu se u toho zapomněli. Hru vydali na všech důležitých platformách, ale zatím se jí prodaly jen 3 miliony kopií.

Disney Infinity

7. Red Dead Redemption (rozpočet 100 milionů USD)

Studio, které vytvořilo sérii GTA, stojí za dalším úspěšným projektem, za hrou Red Dead Redemption. Této akční westernovky zasazené na počátek 20. století se zatím prodalo přes 13 milionů kopií.

Red Dead Redemption

8. Tomb Raider (rozpočet 100 milionů USD)

Film o neohrožené archeoložce Laře Croft v hlavní roli s Angelinou Jolie vznikl podle počítačové hry Tomb Raider. Dobrodružná videohra byla přijata velmi pozitivně. To potvrzuje i fakt, že již do 48 hodin od jejího vydání hráči skoupili přes jeden milion kopií.

Tomb Raider

9. Star Wars: The Old Republic (rozpočet 200 milionů USD)

Online hra Star Wars: The Old Republic je zasazena do fiktivního světa a odehrává se v roce 3481. Vývoj videohry financovala společnost George Lucase, režiséra Star Wars filmů. Hru si během tří dnů předplatil milion uživatelů. V současnosti hráči platí pouze za nadstandardní předměty, úkoly či herní náplň.

Star Wars, The Old Republic

10. Grand Theft Auto V (rozpočet 266 milionů USD)

Loni v září vyšla prodejně úspěšná hra, ve které ovládáte gangstery a pohybujete se na špatné straně zákona. GTA V během tří dnů vydělala miliardu dolarů. Film Avatar této částky dosáhl až za 17 dní.

Grand Theft Auto V

Zdroj:

attackofthefanboy.com, teambeyond.net, gigageekmagazine.com, granturismo.com, grandtheftauto.com, infinity.disney.com, rockstargames.com, tombraider.com, swtor.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru