Dnes vyšlo 15 článků

Video: Mobilní telefony budoucnosti? Ohebné jako papír!

Video: Mobilní telefony budoucnosti? Ohebné jako papír!

Po klasických mobilech a takzvaných „dotykáčích“ se začíná nedaleko v budoucnosti rýsovat nová meta technologie – ohebné displeje. Přestože Nokia není první, kdo s tímto nápadem přišel, má novou myšlenku. Displej bude nejenom ohebný, on bude dokonce svoji flexibilitu využívat k ovládání zařízení.

Ohebnější a pevnější

Princip flexibilního displeje předvedla Nokia už na Nokia Worldu 2011 v Londýně. Jeden z předvaděčů uvedl, že společnost experimentovala s uhlíkovými nanotrubicemi, jejichž elektrické vlastnosti se při prohnutí mění. Tyto nanotrubice byly vloženy do ohebné substance, které umožňují ovládat displej při prohýbání a kroucení. Má to i další výhody, zařízení je celkově pevnější a více odolné vůči vodě.

Využití v budoucnu

Největším lákadlem tohoto zařízení je, že ho budete moct ovládat i bez toho, abyste se na něj dívali. Pokud ho budete mít například v kapse, pak bude stačit ho jen prohnout a přijmete/položíte hovor nebo si třeba pustíte další písničku ve vašem seznamu. Podle některých informací bude telefon dokonce i sám reagovat, stane-li se nějaká událost. Pravděpodobně tím, že se narovná. O to se má postarat silný elektromagnet.

Kdy budeme moci ohýbat?

Zatímco do vydání prvního takového zařízení je ještě dost daleko, podle Nokie by to mělo být již brzy. Přístroj by se měl nazývat Nokia Kinetic a měl by obsahovat všechno, co klasický mobil – mikrofon, fotoaparát, mini USB port a další. Až časem se ukáže, jestli se tento mobilní telefon dostane i do sériové výroby. Tak či tak, je to velký krok kupředu.

Jestli vás zajímá, jak to ve skutečnosti vypadá, podívejte se na níže přiložená videa. Zájemci si měli možnost na Nokia Worldu 2011 vyzkoušet flexibilní displej. Ten se mění v závislosti na ohybu velmi intuitivně a kvalita zobrazování je pořád na vysoké úrovni.

Na závěr lze říct, že tento zajímavý prototyp má potenciál vrátit Nokii do pozice nejúspěšnějšího prodejce mobilních telefonů, z které ji vystrnadil Apple se svými prodeji iPhonu za miliardy dolarů.

Je studentem střední školy se zaměřením na informační technologie. Zajímá se především o počítačovou grafiku a programování. Rovněž sleduje dění a aktuality na internetu.

Komentáře

Nahoru