Video: Kopance do hlavy, zlámané nohy. Neonacisté terorizují Nitru na Slovensku

Radikálové majiteli klubu zlámali nohu, dva studenty ukopali do bezvědomí. Takhle to dopadlo, když neonacisté dorazili do Nitry. Jeden z útoků před třemi měsíci zaznamenala městská kamera. Obvinění byla podána až nyní.

V sobotu večer, krátce před půlnocí do baru Mariatchi v centru města přicházejí holohlaví mladíci. Provokují, ptají se na cigarety. Jakmile někdo odmítne dát cigaretu, či cokoliv jiného, začínají nadávat, řvát. Terorizace nepřestává ani po prosbě majitele. Studentům se podaří radikály z klubu vyhnat ven, ale po chvíli se vrací s posilami.

Majitel podniku Radovan Richtárik vyšel z baru, aby je zastavil. “Chtěl jsem jim říct, ať se na to vykašlou, oni bohužel na nic nečekali a pokračovali,” řekl.

Okamžitě začali mlátit majitele i jeho zákazníky, po lidech, kteří spadli na zem, tak po nich surově dupali, kopali do tváře.

Když se do obrany zapojila i barmanka a snažila se odehnat neonacistu, který skákal po jenom ze studentů, tak jí dal další z útočníků facku.

Problémy trvají přes rok

Tento útok, který zaznamenali i městské kamery, nebyl prvním ani posledním konfliktem, který neonacisté v baru vyvolali.

Takovéhle problémy tu panují více než rok. Extrémisté si přes ulici od baru Mariatchi otevřeli klub Walhala, který je oficiální soukromý, kartářský klub.

“Je to právní smyčka, aby jim tam nechodili policajti, funguje to načerno jako krčma, kde se pokaždé opijou a potom jdou dělat problémy,” říká Richtárik.

Každou sobotu se zde scházejí a majitel baru přes ulici říká, že byla období, kdy s nimi byly problémy každý týden. Rozbíjejí okna, kopou do dveří, vyhrožují.

“Jednou, když jsme měli zavřeno, tak doběhli se světlicí, že ji hodí dovnitř. Jediné štěstí bylo to, že jsme měli zamknuté dveře,” řekla jedna z bývalých barmanek.

Do baru chodí převážně studenti

Útoky na bar prý nejsou náhodné, Richtárika si neonacisté pamatují jako aktivistu skupiny – Lidé proti rasizmu.

“Zafixovali si mě jako nepřítele, i když už mám skoro 40 let a nepotřebuju se natahovat s dvacetiletejma frajerama.”

Štamgasti v jeho baru jsou především studenti. “Chodí sem i dredaři, což jim také vadí,” říká Richtárik.

Útoky neonacistů vyvrcholili na Silvestra. “Nejdřív tu před půlnocí rozbili pět oken,” vzpomíná jeden ze zákazníků. “Okolo třetí hodiny ranní se vrátili a rozkopali dveře, kamarád Rado vyběhl ven s foťákem, oni ho ale uviděli jak je fotí, chytli ho a začali surově bít, složili na zem, dupali po něm a kopali. Chtěl jsem mu pomoct, ale jeden z nich mě chytl a zadržel. Když jsem se snažil vyvléct, tak mi roztrhl bundu”

Majitel baru po této bitce skončil v nemocnici se zlomenou nohou, kterou mu ještě na Nový rok museli operovat.

Zvířata existují. Zajímalo by mě, co mají v hlavě?

zdroj: www.sme.sk

Komentáře

Nahoru