Dnes vyšlo 15 článků

Video jako důkaz: Nenechte se napálit při koupi ojetého vozu

O tom, že spousta prodejců ojetých vozidel se neprávem obohacuje, není třeba diskutovat. Teď ale máte možnost vidět to v reálu. Společnost Cebia, která se zabývá ověřováním aut, připravila sérii videí, v nichž je jasně vidět, jak jednoduché je připravit takový podvod.

Prodejci a překupníci aut zakoupí vozidlo v horším stavu buď přímo v Česku, nebo v cizině a pak jej převezou přes hranice. Do staršího kousku investují trochu času a peněz a vyrobí z něj nově vypadajícího mazlíka, který se jen leskne. Přetáčení kilometrů snad ani není třeba zmiňovat, to je skutečnost všem známá. Ale věděli jste, jakou změnu dokáže udělat vyměněná léty ohmataná hlavice řadicí páky nebo volant?

Nevěděli. Laik, který se autům blíže nevěnuje, to nepozná. Nedokáže zjistit, zda bylo auto upraveno a zda mu prodejce jen lže. Poznat to bývá často obtížné i pro odborníky. Jednoznačným ukazatelem, který nikdy nemůže lhát, je tzv. VIN kód. VIN kód je takové rodné číslo každého vozidla. Bývá uvedené v malém i velkém technickém průkazu a na několika místech přímo na vozidle (např. pod předním sklem, v motorovém prostoru atd.). Podle tohoto 17místného čísla se dá dohledat, co všechno má auto za sebou.

stary_vrak

Na kolik myslíte, že se dokáže vyšplhat hodnota vozu po drobných úpravách?

Ověřte si to na internetu

VIN kód můžete zadat do systému AUTOTRACER na www.zkontrolujsiauto.cz. Ten se podívá do svých záznamů a ukáže vám, co o daném voze ví. Má informace sesbírané od různých partnerů z celé EU (výrobců, importérů, dealerů, servisních míst, …), zobrazí vám všechny relevantní údaje.

VIN kód se sice zfalšovat dá, ale je to trochu náročnější. Ostatně to v jednom ze svých videí dokazuje i Cebia.

Nenechte se při koupi ojetého vozu nachytat. Abyste věděli, na co si dávat pozor, podívejte se na soubor videí na nechcivrak.cebia.cz.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru