VIDEO: Jak se (ne)žije v Severní Koreji

Severní Korea. Asi pro všechny z nás je to jedna velká neznámá. Nicméně naše představy o této zemi jsou velmi špatné. Chudoba, hlad, nezájem o lidská práva. Jak to ale vypadá ve skutečnosti? To se vám pokusí přiblížit toto video natočené v jejich hlavním městě, v Pchongjangu.

Video se jmenuje „Enter Pyongyang“, v překladu tedy „Vstupte do Pchongjangu“. A jedná se o výstižný název. Většinou z tohoto města vidíme pouze fotky, ale nyní snad poprvé můžeme vidět kvalitní záběry z tohoto města.

Za tímto videem stojí JT Singh a Rob Whitworth. A proč zrovna Severní Korea? To vysvětlují v popisu videa:

Severní Korea byla na první pohled poslední zemí, která byla imunní vůči změnám – ale to už neplatí. V posledních letech se zde rozšířili mobilní telefony, je zde nárůst turistů a konal se dokonce i marathon. Bylo vytvořeno mnoho nových zvláštních ekonomických zón ve spolupráci s Čínou, Ruskem a Jižní Koreou.

Natáčet zde mohli díky spolupráci s cestovní kanceláří Koryo Tours, která se zaměřuje na turistiku v Severní Koreji. Natáčet tak mohli vše kromě vojenských objektů, stavenišť a některých zaostalých míst. Na první pohled to vypadá, že v Severní Koreji se žije skutečně dobře. Ale na ten druhý pohled…

Realita

Po prvním zhlédnutí videa si určitě řeknete, že hlavní metropole tohoto komunistického státu vypadá úžasně. Zkuste se ale na toto video podívat i podruhé. Všimnete si několika zarážejících věcí.

Například okolo 0:40 můžete vidět, jak se kontrolují lístky do metra. Je zde plno turniketů, takže na první pohled vše vypadá ok. Když se ale na to zaměříte, tak si všimnete, že všichni své lístky stejně ukazují zaměstnancům.

Funkční turnikety? Ani náhodou...

Funkční turnikety? Ani náhodou…

Mnohem podivněji ale vypadají místní počítače, které se objeví již okolo dvacáté sekundy. Zkuste si tuto scénu pustit několikrát a vždy se pokuste zaměřit na monitory. Všichni lidé jenom proklikávají okna.

Převažují bílé obrazovky

Převažují bílé obrazovky

Pravděpodobně  pracují s počítači poprvé. Nevěříte? V tom případě vám doporučujeme se podívat na toto video, kde jde ještě lépe vidět, jak zdejší lidé „umějí“ pracovat s počítači.

Důvody

Toto video ukazuje Severní Koreu mnohem pěknější, než je ve skutečnosti. Přesto si nemyslíme, že se jedná o propagandu. Důvod je prostý. Jak už to tak bývá, za vším jsou peníze.

Rob Whitworth se podobným videům věnuje dlouhodobě a natáčením se živí. A unikátní video o Severní Koreji byl ten nejlepší způsob, jak se skutečně zviditelnit. Ať už je Severní Korea jakákoliv, video o ní je skutečně působivé.

Naštěstí se nejedná o jeho první videu.Na další jeho kousky se můžete podívat třeba zde, my vám zde alespoň ukážeme, jak zachytil Barcelonu:

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru