Video: Co se stane, když dáte vařící vodu do extrémních mrazů?

V pár dní starém videu na YouTube fanoušek vědy ukazuje, jak je venku chladno, když ukazuje, co se stane, když vařící voda narazí na extrémní chladno. V popisu videa se píše, že venku bylo -41 stupňů Celsia.

Muž pomocí stříkací pistole střílí horkou vodu do studeného zimního vzduchu. Poté co voda opouští plastickou zbran, tak se mění v něco připominající mlhu. Co se ale děje doopravdy? Odpověd je prostá.

Horká voda na vzduchu okamžitě mrzne – mění tedy svoje skupenství z kapalného na pevné. Ta mlha, co vidíme ve vzduchu, už není voda, ale jedná se maličké ledové krystalky.

Vzniklý jev velmi připomíná mlhu, jak můžete vidět na dalším videu, tentokráte ze Sibiře:

Udělala by to samé studená voda? Ne, ale ne z důvodů, které byste očekávali. Není to o tom, jestli horká voda se zmrazí rychleji než studená. Celé tajemství tkví ve velikosti povrchu. Horká voda je totiž podobnější páře než voda studená. A co to znamená?

Takže když je horká voda hozena do studeného vzduchu, tak se rychle rozdělí na maličké kapičky, které mají velký povrch. Čím větší je povrch, tím dříve se teplo dostane z vody ven. A v extrémních teplotách, kapičky se zmrazí ještě dříve, než se dostanou k zemi – tím vznikají „mraky“ ledových krystalů.

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru