VIDEO: 30 let starý prototyp Mac SE byl opět zprovozněn

Originální prototyp počítače Mac SE byl přiveden opět k životu. Postarali se o to Apple „géniové“, a to třicet let po prvním vydání tohoto počítače.

Mac SE byl jeden z pěti prototypů, které vyrobila společnost Apple v Kalifornii. V roce 1987 byly tyto prototypy odeslány do britské firmy Stockley Park, kde je používali vývojáři. Nicméně když společnost Stockley Park zanikla, Mac SE zdědil fotograf Ewen Rankin. Ten přinesl počítač do Apple Genius Baru v Birminghamu.

macse01

Zdroj: YouTube

Ewen Rankin přinesl 30 let starý Mac SE v původním obalu, s původní klávesnicí a myší. Dlouhá léta hledal originální operační systém na disketě, aby ho mohl do počítače nainstalovat. Ale nakonec o něj požádal formou podcastu v pořadu The Mac Show posluchače, zda tento systém nemají k dispozici.

Ozval se mu člověk jménem Mark Sissons, který pracoval v roce 1980 jako inženýr v Applu. Nabídl mu, že mu pošle diskety se systémy z této doby. Ewen Rankin se rozhodl, že vezme Mac SE do Apple Genius Baru. A doufal, že bude počítač opět zprovozněn.

macse02

Zdroj: YouTube

Ačkoliv byl do počítače zaveden operační systém z diskety, přestala pracovat stará myš. Tento problém byl vyřešen tak, že Darren Griffin, který se zabývá opravami zařízení Apple, použil kombinaci kláves, a tak mohl ovládat kurzor myši z klávesnice. Potom vznikl další problém s pevným diskem, respektive s jeho diskovými plotnami. Ale i tato překážka byla vyřešena.

Aby byl počítač zprovozněn, muselo být k němu svoláno pět odborníků. Ale nakonec se to podařilo. Vše můžete zhlédnout na videu.

Zdroj: Mirror

Štítky: , , , ,

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru