Více než 70% emailů je spam

Více než 70% emailů je spam

Jasně, dnes už se emaily moc neposílají. Se svými přáteli a známými jste jistě raději v kontaktu přes sociální sítě nebo komunikační programy jako třeba Skype. Emaily se v současné době využívají nejvíce v pracovní sféře. Ale je třeba dodat, že pokud jste v poslední době ve své emailové schránce zpozorovali více spamu, nejste sami.

Nedávná studie, kterou provedly laboratoře Kaspersky, bezpečnostní společnosti, zjistila, že více než 70% emailů poslaných ve druhém čtvrtletí letošního roku byly spam. Oproti minulému čtvrtletí je to o trochu více než 4% nárůst. Tento poměr se může zdát vysoký, ale nebyl nečekaný. I v druhém čtvrtletí letošního roku představoval spam zhruba 74% poslaných emailů.

Procento spamu ve všech odeslaných emailech.

Procento spamu ve všech odeslaných emailech.

Nutno připomenout, že studie vlastně přesně nedefinovala, co považuje za spam, ale všeobecně ho lze klasifikovat například jako „nevyžádaný komerční email“.

Studie ale nedošla pouze k jedinému zajímavému zjištění, kterým je nárůst nevyžádané pošty. Ukázalo se, že mírně klesl počet poslaných škodlivých emailových příloh. Škodlivé přílohy byly v minulém čtvrtletí nalezeny ve 2,3% všech poslaných emailů. Tento počet je o něco nižší než v prvním čtvrtletí, ale taktika odesílatelů škodlivého obsahu, kteří potřebují, aby příjemce otevřel nějaký odkaz, je teď opět o něco kreativnější.

Odkud pochází nejvíce spamu.

Odkud pochází nejvíce spamu.

Mnoho emailů se škodlivou přílohou bylo posláno na firemní emailové adresy a často vypadaly jako oznámení o neúspěšném doručení nebo automatické odpovědi. Tradiční emaily s dotazem o pomoc nebo požadavkem na poslání peněz se ukázaly jako méně časté, ale jsou jednoduše nahrazovány zprávami, které se zdají klasičtější pro kancelářské prostředí, a proto jsou hůře detekovatelné.

Obvyklá velikost spam emailu v porovnání dvou čtvrtletí letošního roku.

Obvyklá velikost spam emailu v porovnání dvou čtvrtletí letošního roku.

Jeden emailový trend je však opět na vzestupu: škodlivé e-pohlednice. Nebezpečné emaily vystupující jako elektronická přáníčka nebo pohlednice bývaly populární vždycky kolem svátků, pak jejich obliba klesala. Hrozba se zdá být zpátky a mnoho přáníček je vyvedeno tak poctivě, že opravdu vypadají, jako kdyby byly rozeslány z populární služby Hallmark.

Myslíte si, že vaše emailová schránka je v bezpečí?

Komentáře

Nahoru