Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: Viasat Nature zve do sirotčince pro nosorožce

Jak vyrůstají osiřelá mláďata jednoho z nejkritičtěji ohrožených druhů na Zemi?

Mláďata nosorožců, jejichž matky nemilosrdně vybíjí pytláci, končí často zcela opuštěná a umírají hlady nebo steskem. Navzdory snahám národních vlád i mezinárodních organizací se stále nedaří lov nosorožců potlačit – stále totiž existuje poptávka po rohu, o němž se v některých kulturách traduje, že má afrodiziakální účinky. Kanál Viasat Nature nyní přináší seriál Sirotčinec pro nosorožce, představující zařízení, které nosorožčím mláďatům dává šanci na budoucnost.

Když hlučné monstrum s lidmi odlétlo, běžel jsem k matce, která ležela bezvládně na zemi. „Maminko, vstávej,“ volal jsem zoufale. Ale viděl jsem, že má surově uříznutý roh a kolem se rozlévá kaluž krve. Byl jsem celý zesláblý kvůli krvácejícím ranám, jak mě ten člověk tloukl do hlavy tou ostrou věcí. Lehl jsem si vedle ní. Nad námi začali kroužit krkavci.

Takto nějak se odehrával útok pytláků z pohledu nosorožčího mláděte Ntombi, které Karen Trendler se svým týmem zachránila jako jednoho z více než dvou set nosorožčích sirotků, jejichž matky se staly obětí nelítostných pytláků.

Karen, která je jednou z největších odbornic na odchov nosorožčích mláďat v Jižní Africe (a nejspíš na celém světě), staví unikátní experimentální sirotčinec. Je určený pro potomky obětí pytláků zejména v Jižní Africe. Sirotci, kteří by dříve byli odsouzení k smrti, nyní mohou vyrůstat v sirotčinci do té doby, než se vrátí do volné přírody.

Tým pod Kareniným vedením citlivě pracuje na rehabilitaci mladých nosorožců, kteří byli svědky brutálního masakru svých matek. Veterináři, pečovatelé a náhradní matky, které zpočátku spí vedle traumatizovaných mláďat a dodávají jim tak jistotu, poskytují všemožnou podporu. Teprve když skončí svoji práci, může tým začít sledovat, zda se nosorožčí sirotci vůbec dokáží úspěšně integrovat do svých nových rodin.

V sirotčinci se nachází například čtyři místnosti pro speciální péči a jednotku intenzivní péče. K dispozici je neustále i vrtulník s pilotem v pohotovosti, který může okamžitě vzlétat k mimořádným událostem a případům pytláctví.

Karen, známá jako “Nosorožčí matka”, je přesvědčena, že rehabilitací mladých nosorožců, jejich výchovou a vypuštěním nových chovných párů zpět do divočiny může její tým významně ovlivnit neradostnou situaci posledních několika stovek volně žijících afrických nosorožců.

Seriál Sirotčinec pro nosorožce vysílá kanál VIASAT NATURE vždy ve středu od 25. března do 29. dubna 2015 v 18:10.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat Nature navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat Nature nebo webovou stránku https://viasatnature.cz/

 

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru