Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: Viasat History zve na Velké kontinentální cesty po železnici

Železniční cestopis dobrodruha Michaela Portilla vás zavede vlakem do všech koutů Evropy

Kanál Viasat Explore odvysílá seriál Velké kontinentální cesty po železnici, v němž moderátor Michael Portillo cestuje vlakem do různých koutů Evropy. Vyzbrojen legendárním Bradshowovým železničním průvodcem z roku 1913 navštěvuje města, poznává památky, nocuje v hotelích a zkouší místní tradice přesně podle doporučení z počátku minulého století. Zároveň vypráví příběh Evropy roku 1913, kdy již byl Starý kontinent protkaný sítí železnic táhnoucích se od Finska na severu až do Konstantinopole na východě a Cádizu na západě.

Ve třetí řadě známého seriálu Michael Portillo navštíví Rusko, Itálii, Polsko, Portugalsko, Francii a Izrael. Spolu s ním diváci zažijí řadu „dobrodružství“, například lekci vaření plněných knedlíků v kuchyni jídelního vozu nebo plavání v Mrtvém moři. Michael si odbude i svůj filmový debut v polské Lodži. V průběhu šesti epizod navíc nevynechá jedinou příležitost dozvědět se na všech svých zastávkách více o místní historii a kultuře.

Dopravu kolejovými vozidly používali již staří Řekové. Jednalo se však o koleje vyryté v blocích kamene, nikoli vyvýšené kolejnice jaké známe dnes. Od 16. století se vozy tažené zvířaty nebo lidmi využívaly např. v hornictví. V roce 1803 vznikla v jihovýchodní Anglii první veřejně provozovaná koněspřežná železnice Surrey Iron Railway a v roce 1825 projela tratí Stockton & Darlington Railway první parní lokomotiva postavená Georgem Stephensonem. Na evropském kontinentu se objevila první koněspřežná železniční dráha mezi Českými Budějovicemi a Lincem v roce 1827. Byla dílem českých konstruktérů Františka Josefa Gerstnera a jeho syna Františka Antonína Gerstnera. Celé 19. století se následně neslo ve znamení rychlého rozvoje železnic ve všech zemích Evropy.

Dnes je na území EU v provozu přes 200 tisíc kilometrů tratí a Unie považuje železniční dopravu za klíčovou součást rozvoje dopravní infrastruktury jako hlavního předpokladu volného pohybu lidí a zboží. Za podpory bruselských fondů probíhá modernizace existujících a výstavba nových vysokorychlostních tratí včetně dobudování přeshraničních spojení v rámci projektu transevropských dopravních sítí (TEN-T).

Třetí řadu jedinečného železničního cestopisu, s nímž mohou diváci procestovat velké evropské železnice z pohodlí svého domova, je možné sledovat na Viasat History vždy ve čtvrtek od 19. března do 23. dubna 2015 ve 20:00 hodin.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat History navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat History nebo webovou stránku www.viasathistory.cz

 Praha 12. března  2015 

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru