Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: Viasat History nechává promluvit lidské ostatky jako svědky historických událostí

Jaké příběhy dokážou vyčíst antropologové z unikátních kosterních pozůstatků z doby temného středověku? 

Kanál Viasat History v květnu a červnu letošního roku uvede druhou řadu seriálu Středověcí mrtví. Ten na základě zkoumání unikátních archeologických nálezů tělních ostatků z různých částí Evropy vykresluje obraz doby a popisuje událostí, o nichž máme jen málo dochovaných důkazů. Kosti, kapky zaschlé krve na výstroji a způsob pohřbívání vykreslují příběhy o popravách, pohanských rituálech, moru a válkách v době, kterou nikoli bezdůvodně nazýváme „temná“.

Seriál Středověcí mrtví odhaluje skutečné příběhy středověkého života na základě zkoumání kosterních pozůstatků nalezených při archeologických vykopávkách. Kombinuje hrané rekonstrukce dramatických příběhů s vědeckým bádáním za pomoci moderních metod, jako je například analýza DNA nebo satelitní snímkování. Dokáže díky tomu diváka zavést mnohem hlouběji do středověkého světa.

Na tvorbě seriálu se podílel speciálně sestavený tým odborníků. Archeologové Tim Sutherland a Malin Holst z Univerzity v Yorku ve spolupráci s expertem na vyhledávání kovů Simonem Richardsonem připravili fascinující příběhy a živé obrazy středověku včetně kritických otázek ohledně obecně přijímaných teorií o tehdejším životě.

Budou zkoumat například ostatky vikinského válečníka z 12. století, které náhodou objevil amatérský archeolog u finské Janakkaly. Na tehdejší dobu obr, vysoký 180 cm, byl pohřben se dvěma meči – jedním na svoji dobu mimořádně dlouhým (120 cm) s vyrytým latinským nápisem a druhým evidentně používaným po staletí. Otázkou zůstává proč, když vikinské meče byly ceněny jako rodinný poklad a předávaly se z generace na generaci.

Hlavní „hrdinkou“ další epizody je poničená kostra mladé ženy nalezená u starobylého hradu Tadcaster v anglickém Yorkshiru, kterou musí vědci kousek po kousku poskládat, aby zjistili, jak žila a jakou smrtí zemřela. Skutečnost, že byla pohřbena spolu s prokazatelně useknutou hlavou ovce nebo kozy, může naznačovat poněkud temné pozadí jejího příběhu.

Nové poznatky se snaží vědci získat i o dobytí pevnosti Montségur, církví zvané „satanova synagoga“, kam se uchýlila tajemná, údajně kacířská sekta Katarů, a kde podle legend ukrývala Svatý grál. Známo je, že k jejímu dobytí bylo povoláno desetitisícové francouzské katolické vojsko a že všichni přeživší obránci byli upáleni zaživa na jedné obří hranici. Mnoho otázek o tomto strašlivém masakru však zůstává dodnes nezodpovězených.

Seriál Středověcí mrtví uvede kanál Viasat History vždy v pondělky od 18. května do 22. června 2015 ve 21:00 hodin.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat History navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat History nebo webovou stránku www.viasathistory.cz.

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru