Tisková zpráva: Viasat History nabídne unikátní pohled na jeden z nových divů světa – římské Koloseum

Kamera zavede diváky do dosud nepřístupných prostor architektonického skvostu s temnou historií 

Kanál Viasat History odvysílá seriál dokumentující ojedinělý projekt – tříletou archeologickou rekonstrukci 2000 let starého římského Kolosea, která má za úkol obnovit jeho původní krásu. Za použití kamer s nejvyšším rozlišením sleduje tým odborníků, kteří se sjeli do Říma z celého světa, aby pomocí nejmodernějších technologií obnovili bývalou slávu Kolosea a pomohli jej zachovat pro budoucí generace. Dvoudílný dokument Koloseum: Úplný příběh mimo jiné zavede diváky do dosud nepřístupného podzemí, odhalí výzdobu obvodových zdí skrytou pod nánosy špíny a nabídne unikátní pohledy natáčené kamerami upevněnými na bezpilotních letounech.

Koloseum, čtyřpodlažní eliptická stavba o rozloze 188 x 166 metrů vysoká 48,5 metru, volalo po rekonstrukci již řadu let. Z léta neudržované arény padaly pravidelně kusy zdiva a kamene, ale namísto jeho záchrany probíhaly nekonečné debaty o vlivu znečištění smogem z dopravy. V první fázi rozsáhlého projektu rekonstrukce vyrostla kolem celé památky čtyři patra lešení, z něhož restaurátoři čistí fasádu tlakovou vodou. Poté přichází na řadu mravenčí práce pomocí ručních nástrojů. Při bližším zkoumání již starobylé zdivo vydalo některá svá tajemství – podařilo se odhalit různé fresky, štukaturu nebo vyryté nápisy a obrázky, o nichž dosud nikdo neměl tušení.

Renovační práce probíhají zároveň i v dosud nepřístupném podzemí, jehož značná část byla zasypána v 5. století. Rozsáhlejší průzkum nyní odhaluje cenné archeologické nálezy. Vůbec poprvé budou diváci moci nahlédnout do hrobů, cel a kobek, kde poklady a stopy minulosti ležely nedotčené po mnoho staletí.

Historie Kolosea

Stavbu Kolosea zahájil v roce 72 n. l. císař Vespasián na dně jezera, které bývalo součástí rozsáhlého palácového komplexu císaře Nera (Domus Aurea). Gigantický projekt dokončil Vespasiánův syn Titus o osm let později, v roce 80 n.l. Na stavbě pracovalo na 20 000 otroků a zajatců. Materiál – travertin – podle historických záznamů vozilo z nedalekého kamenolomu po 4 roky denně 200 volských spřežení.

Monumentální stavba s kapacitou 73 000 diváků byla užívána ke gladiátorským zápasům, simulacím lovu exotických šelem i námořních bitev, ale také k veřejným popravám. Počet lidí zabitých v Koloseu při těchto „kratochvílích“ se odhaduje na přibližně jeden a půl milionu.

Čtyřpatrová stavba byla zhotovena z kamenných kvádrů a cihelného zdiva. Byla vybavena obří plachtou sloužící jako střecha na ochranu diváků před nepřízní počasí. Samotná plocha arény byla z dřevěných desek krytých vrstvou písku. V podzemní se nacházely chodby a tunely, v nichž byla držena divoká zvířata a uchováváno různé vybavení užívané při představeních.

Seriál Koloseum: Úplný příběh odvysílá v premiéře kanál Viasat History v úterý 28. dubna a 5. května 2015, vždy ve 21:00 hodin.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat History navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat History nebo webovou stránku www.viasathistory.cz

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru