Většina dětí se na sociální sítě přidá v 10 letech

Na sociálních sítích existují věkové hranice. Ale ty prostě nefungují. Nikdo už nezkontroluje, zda si zadáte pravé nebo falešné datum narození. Děti o svém věku buď lžou, nebo si prostě najdou jinou sociální aplikaci.

Podle průzkumu se více než polovina dětí (59 %) připojila na nějakou sociální síť ve věku 10 let. Pokud se na to podíváme konkrétněji, jasným vítězem je Facebook. 52 % britských dětí ve věku od osmi do šestnácti let totiž uvedlo, že lhali o svém věku, jen aby se mohli připojit na tuto síť. Moc pozadu nebyl ani WhatsApp s 40 %, následoval ho SnapChat s 11 % a pak Ask.fm s 8 %. Tedy aspoň tyto výsledky vyplynuly z průzkumu Knowthenet, online bezpečnostní organizace z Velké Británie, která zpovídala 1004 dětí ve věku od osmi do 16 let.

survey-kids-on-social-media

Téměř čtvrtina (24 %) respondentů uvedla, že používá BlackBerry Messenger, což odráží stále trvající popularitu zařízení BlackBerry mezi teenagery ve Velké Británii.

Ukazuje se rovněž, že děti jsou prostě děti (rozumějte hloupé). Průzkum u nich odhalil vysokou míru nevychovanosti. 21 % respondentů uvedlo, že publikovali negativní komentáře, a 26 % prozradilo, že se dostali na účet někoho jiného, aby pod jeho jménem mohli zveřejňovat škodlivý obsah.

Projevila se i jedna záležitost, která je dost alarmující pro učitele a rodiče. 43 % respondentů ve věku 12+ uvedlo, že si již někdy psali s cizími lidmi. Ale vlastně to není nic překvapujícího. 32 % rodičů totiž uvedlo, že se cítí „velmi jisti“ o bezpečnosti jejich dětí na internetu.

kids-and-social-media

Děti vám radí

Děti ve věku 10 – 15 let také poradily svým rodičům, jak by k celé věci měli nejlépe přistupovat:

  • Věřte nám – většinou tyto služby používáme pro chatování s přáteli
  • Mluvte s námi – vždy nám můžete dát nějakou radu, když nebudeme vědět, co dělat
  • Znejte rizika – vy nám můžete pomoci lépe odhalit nebezpečné oblasti
  • Zjistěte si, co děláme ve škole – některé jsou přísné, některé mají více uvolněná pravidla
  • Nezapomínejte – rodičovská kontrola není všechno, když můžeme používat třeba mobilní telefony svých kamarádů

Čím dál více

V konfrontaci s předchozími studiemi tato data jasně naznačují, že na sociálních sítích roste počet tzv. pre-teens (tedy před dospívajících) dětí – konkrétně těch pod 10 let.

Můžeme se podívat například na průzkum z října 2012. Tehdy se do něj zapojilo více než 25 000 evropských dětí. Bylo zjištěno, že 28 % dětí z Velké Británie ve věku 9 až 10 let má profil na sociální síti, nejčastěji na Facebooku. Když porovnáme toto číslo se současným průzkumem, zjistíme, že se za poslední rok více než zdvojnásobilo...

Zdroje: knowthenet.org.uk, mediapost.com, obrázek: fastcompany.net

Komentáře

Nahoru