Vesmírný výtah přestává být utopií

Dle aktuálních vědeckých publikací by mělo být lidstvo schopno vytvořit výtah na tkz. geostacionární dráhu již okolo roku 2030. Jednalo by se tedy o reálný výtah do vesmíru. A to doslova.

Jednalo by se o výtah, jenž by sloužil k přepravě lidské posádky a nákladu na orbit. Na geostacionární oběžné dráze, která dosahuje výšky 36 000 km nad zemským povrchem bude umístěna orbitální stanice. Ve výšce 96 000 km pak bude umístěno protizávaží, které bude se stanicí spojeno.

vesmírný výtah

Vizualizace vesmírného výtahu

Zlatá éra vesmírného cestování aneb 30. léta v 21. století

Roku 2030, jenž je označován mnohými současnými vědci za zlatou éru vesmírného cestování, by mělo lidstvo vyvinout materiál, ze kterého bude možné vytvořit lano o délce 100 000 km. Ano slyšíte správně. Lano. Právě materiál z něhož bude nosné lano vyrobeno je alfou omegou celého projektu. Kromě mimořádné délky by lano mělo být schopné odolat značnému zatížení. Z nedávno publikovaných studií od inženýrů z International Space Elevator Consortium vyplývá, že lidstvo by tímto materiálem mělo disponovat již v roce 2030. Toto tvrzení je potřeba brát zcela seriózně, jelikož ISEC je mezinárodně uznávanou společností, ve které se podílí na vývoji nového materiálu špičkoví vědci současnosti.

Co je to geostacionární dráha? Jedná se o dráhu jejíž sklon vůči rovníku činí 0°, tudíž družice umístěné na této dráze se jeví pozemskému pozorovateli jako nehybné. Tato dráha leží ve výšce 35 800 km a využívá se například při přenosu televizního signálu.

vesmirny vytah2

Revoluční výhody

Současná doba přeje nosným zařízením typu raket nebo raketoplánů, čímž se vesmírná doprava značně prodražuje. Dopravit jeden kilogram na geostacionární oběžnou dráhu stojí přibližně 22 tisíc dolarů. Realizace vesmírného výtahu by tak rapidně snížila náklady a zvýšila tak dostupnost pro komerční nebo vládní projekty. Naopak značnou nepříjemností by mohla být doba transportu na stanici. Vědci odhadují, že by mohla trvat okolo 5 dnů.

Zprávy o realizaci projektů, které ještě nedávno byly považovány za bláznivé utopie spisovatelů žánru science fiction se v poslední době vynořují čím dál častěji a my vás o nich rádi  budeme pravidelně informovat.

Space-elevator

Vesmírný výtah aneb hudba blízké budoucnosti

Zdroj: Factor-tech.comFuturism.com

Komentáře

Nahoru