Dnes vyšlo 15 článků

Vesmírné vozítko Perseverance za stovky miliard úspěšně přistálo na Marsu

Vesmírné vozítko Perseverance za stovky miliard úspěšně přistálo na Marsu

Něco jako první vesmírná výprava na Měsíc, kterou sledoval celý svět. Pro lidstvo stejně významná vesmírná expedice proběhla včera. Na Mars úspěšně přistálo vesmírné vozítko s názvem Perseverance. Jedná se další vesmírný milník a pokrok lidstva. 

Vesmírné vozítko bylo vysláno Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku, americkým NASA. Skutečnost, zda se vozítko dopraví k Marsu a úspěšně na jeho povrchu přistane, byla velká neznámá. Mise se vůbec nemusela podařit a z miliard dolarů se mohl stát jen jeden z dalších kráterů na planetě Mars. Nicméně včera ve večerních hodinách se Perseverance úspěšně dopravilo na povrch Marsu a jeho expedice na planetě začala. Úkolem pro vesmírného robota je prozkoumat terén, klima, geologii a případně najít známky života, a co je nejdůležitější, dopravit na naši Zemi vzorek půdy. Perseverance, v překladu Vytrvalost, je nejmodernějším robotem, které lidstvo sestavilo. Přistání bylo velkou neznámou a tou nejkrizovější dobou. Perseverance vstoupilo do atmosféry včera v 21:37, teplota dosahovala až 1300 stupňů Celsiovy stupnice a rychlost vozítka byla 20 000 km/h.

EuiKGDPVcAIfH5P

Celou operaci bez lidského zásahu jsme na Zemi sledovali se zpožděním 11 minut. Tak dlouho trvá, než z Marsu dorazí komunikační signály. O úspěšném přistání se v NASA dozvěděli až v 21:55. Perseverance přistála v jednom z kráterů pojmenovaného Jezero.

EuisRpBVEAIMAVB

Perseverance se na Zemi vrátí až v roce 2031. Mise na Marsu by měla trvat jeden rok. Při své cestě nazpět bude muset zůstat ve vesmírných stanicích. Je tomu tak kvůli bezpečnosti. Bude delší čas na neznámé planetě a poveze neznámý náklad. Po příletu na Zem bude muset zůstat nějaký čas nedotknuté. Perseverance však není jediným objektem, který se pokusilo přistání na Mars. Kolem planety se už vznáší další, čínská sonda Tianwen-1, která se pokusí přistát v květnu nebo v červnu tohoto roku.

25596_FLR_0000_0666952977_663ECM_T0010044AUT_04096_00_2I3J01-stretched

Zdroj,foto: twitter.com/NASA

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru