Veronika Matějková: Nevěděla jsem, zda to bude fungovat, ale chtěla jsem to zkusit

Šití převleků ji prostě baví. Nejdříve tvořila jen pro zábavu, ale postupně měla práce až nad hlavu. Tak se rozhodla, že se bude svým koníčkem živit. Veronika Matějková se aktivně věnuje také oblasti cosplay, která je s vytvářením kostýmů nedílně spojená. A co dělá ve volném čase? Aktivně navštěvuje cony, převléká se za různé postavy, ale také spoluvytváří videa o výrobě kostýmů. Že je to její srdeční záležitost dokazuje i to, že se v kostýmu Cristiny Vespucci ze hry Assassin’s Creed 2 vdávala. Zkrátka. Verča je kreativní člověk, který se nebojí žádné výzvy. V rozhovoru se rozpovídala o vytváření kostýmů, ale také o oblasti cosplay.

Kostým Cristina Vespucci, foto Lukáš Krása

Kostým Cristina Vespucci, foto Lukáš Krása

Ahoj Verčo! Kdy sis poprvé uvědomila, že tě baví vytvářet kostýmy?

Ahoj! Začalo to už při prvních pokusech o výrobu historických kostýmů. Hrozně mě nadchlo, že z pruhu látky dokážu vyrobit něco, co člověk může nosit na sobě na akcích. A poprvé jsem pocítila tu svobodu, že takto si můžu vytvořit vlastně úplně cokoli.

Vzpomeneš si, jak vypadal tvůj první výrobek?

Ano. Byla to gotická pánská tunika. Byla několikrát přešívaná, protože měla některé švy zvenku nebo třeba zašitý otvor na hlavu. 😀 Nicméně kamarád ji nosí dodnes. 🙂

Máš spočítané, kolik kostýmů jsi už stihla vytvořit?

To nemám. A už to asi nikdy ani nespočítám. Od dob šermu, což je cca od roku 2005, jsem už ušila hodně kostýmů právě kamarádům na šerm. A ty už si některé ani napamatuju, takže to spočítat nejde.

A je nějaký kostým, o kterém si myslíš, že se ti nejvíce povedl?

To je těžké takhle říct. 🙂 Všechny jsou povedené, protože si na všech dávám záležet. 🙂 Každý kostým je speciální něčím jiným. Například Yennefer byla náročná na střih a zpracování. Daenerys zase zabrala dost času našíváním cca 4 000 šupin. Nicméně moje srdcovka je asi můj úplně první cosplay – Cristina Vespucci z Assassin’s Creed 2 – ve které jsem se i vdávala. 🙂

Kostým Daenerys, foto Michal Kára

Kostým Daenerys, foto Michal Kára

Jaká část výroby je teda pro tebe nejsložitější? Rozvržení? Šití? Výběr materiálu?

Tak u cosplay kostýmů je to asi výběr materiálu, protože od toho se odvíjí vizuální podobnost s předlohou a také vlastnosti výsledného produktu, jako je například splývavost, nebo naopak pevnost. Navíc jsem závislá pouze na nabídce obchodů a e-shopů. Pak je to střih. Nad tím trávím opravdu hodně času, protože koukám do předlohy a snažím se rozklíčovat, jak originální střih vypadá. Kde má švy, kolik má vrstev atd., abych ho pak mohla co nejpřesněji zreplikovat.

A jak vnímáš situaci s materiály? Musíš někdy dělat ústupky, nebo seženeš vše podle tvých představ? Pobavila mě například zpráva o tom, že kožešinový kostým Starků a seveřanů v Game of Thrones je vlastně přepracovaný koberec z IKEA. Musíš někdy kvůli nedostatečné nabídce, nebo vysokým cenám, také takhle improvizovat?

Pokud se jedná o látky s konkrétním vzorem, je to velmi těžké. A většinou je nezbytné nějaký ten ústupek udělat. Kostýmy ve filmech jsou často vyráběny z látek designovaných a tkaných přímo na daný kostým. A tím pádem není možné stejnou látku sehnat. Látky se také dají objednávat ze zahraničí, ale já si většinou vystačím s nabídkou českých obchodů. Jednak preferuji výběr “naživo”, kde si látku můžu osahat a vím, že barva není zkreslená monitorem nebo fotkou, což se bohužel u internetových nákupů často stává. Za druhé to je otázka termínu. Když potřebuji vyrobit kostým na zakázku do měsíce, nemůžu si dovolit čekat tři týdny na látku.

A na kobercích z IKEA nevidím nic špatného. 😀

Pokud jsem správně postřehl, tak se v současnosti výrobou kostýmů živíš. Jak bylo těžké opustit práci a začít se naplno věnovat svému koníčku? Byl to krok do neznáma, nebo jsi věděla, že to bude fungovat?

Těžké to bylo, ale dospěla jsem k tomu tak nějak postupně. Stále se na mě obraceli lidé, že by chtěli něco ušít, až jsem vůbec neměla čas na své vlastní kostýmy. A skoro ani na svého muže, protože jsem ve volném čase šila ostatním. A tak jsem se rozhodla udělat ten velký krok do neznáma. Nevěděla jsem, zda to bude fungovat, ale chtěla jsem to zkusit. 🙂 A velký dík patří mému muži, který mě v tomto kroku velmi podporuje. A musím říct, že bez něj bych si na to asi netroufla.

K tomu se nabízí hned několik dalších otázek. Kolik zákazníků tě průměrně za měsíc osloví? Jsi schopná vyhovět všem? Jak dlouho se na kostým čeká?

To asi nedokážu říct. Oficiálně jsem to oznámila teprve před necelým měsícem. 🙂 Momentálně jsem schopná vyhovět všem, protože už nešiju pouze po večerech. A tím pádem mám mnohem víc času.

A jak dlouho se čeká? To je různé. Pokud je kostým komplexní, má několik částí a doplňky, tak to trvá déle. Ale hodně závisí na dostupnosti vhodných látek. Jinak samotné vyhotovení trvá většinou kolem 14 dnů. Doplňky a nějaké jednodušší věci jsou do týdne hotové.

Co všechno jsi schopná vyrobit sama? Kompletní kostým může být složen z různých věcí. Oblečení je základ, ale dále i zbraně, zbroj a mnoho dalších doplňků. Máš kontakty na šikovné řemeslníky, kteří ti vyhotoví konkrétní věc na zakázku?

Sama vyrábím hlavně šité části kostýmu. Ale nabízím i doplňky z koženky jako jsou pásky, brašničky, návleky na boty atd., a případně nějaké doplňky z moosgummi. Nicméně mohu nabídnou kompletní zhotovení kostýmu včetně kožených částí, zbraní a mám k dispozici také 3D tisk – vše na zakázku dle přání zákazníka a přesně dle předlohy.

Kostým Elektry, foto Jozef Baláž

Kostým Elektry, foto Jozef Baláž

Abych měl trochu představu, v jakých sumách se pohybujeme. Kolik peněz bych si měl připravit, kdybych chtěl nějaký průměrný převlek? Dejme tomu, kdybych chtěl kostým Geralta z Rivie.

U Geralta šitých částí zrovna moc není, takže bych odhadovala hodně od boku. Ale když vezmu, že průměrný kostým bude například kompletní kostým Ciri ze Zaklínače, obsahující kalhoty, košili, korzet, boty, rukavice, pásek, 2 brašničky, zdobný pásek, meč a pochvu na meč, bude stát odhadem kolem 15 až 20 tisíci. Z toho látky a materiál k takovému kostýmu vyjdou cca na 5 tisíc. Pokud by zákazník chtěl doplňky kožené a meč vhodný na šerm, cena pak bude vyšší.

Kolik peněz máš odhadem ve svých vlastních kostýmech? Četl jsem, že jich vlastníš hned několik.
Nejvíc peněz má v kostýmu asi můj muž. 🙂 Do svého Ezia už investoval kolem 40 tisíc, protože všechny doplňky má kožené a sponu s nátepníkem odlévané na zakázku z kovu a pryskyřice. Já mám ve svých kostýmech taky pár desítek tisíc. Například jen kožené doplňky k Nysse stály 10 tisíc.

Kostým Ezia, foto Lukáš Krása

Kostým Ezia, foto Lukáš Krása

Jak často nosíš kostýmy? Střídáš je, nebo máš vždy období, kdy nosíš pouze jeden?

Kostýmy nosím hlavně na cosplay akce nebo cony. A beru si je, buď podle nálady, anebo tématu. Například, když je v sobotu na conu sraz asasínů, vezmu si Cristinu, která patří do světa Assassin’s Creed. Na Batman Day jsem zase vzala Nyssu, protože patří do DC univerza a je dcerou Ra’s al Ghula, který je záporákem v Batmanovi. A když takové preference nejsou, vezmu si Elektru, protože je prostě pohodlná 🙂

A podle čeho si vybíráš postavy, které chceš ztvárnit?

To je různé. Většinou mě jako první zaujme kostým, ale celkově postava mi musí být sympatická. Nebo musí být aspoň krutopřísná. 😀

Cosplay není jen o nošení kostýmů, ale i o celkovém napodobování. Když máš několik kostýmů, tak ses musela naučit hned několik stylů. Různé vystupování, postoje, hlášky atd. Není to trochu schizofrenní?

Co se týče role playe, snažím se o trochu jiný druh role playe – a tím jsou dovednosti dané postavy. Například na postavu Nyssy, která střílí z luku, jsem navštěvovala lekce lukostřelby. K Elektře jsem se naučila nějaké základní držení a manipulaci se saiema. A to pak využívám hlavně na focení nebo vystoupení, kde pak například držení luku vypadá mnohem přirozeněji.

Co tě vlastně baví nejvíce? Je to samotné tvoření kostýmu, následné nošení, focení, nebo předvádění se v převleku?

Nejvíc mě baví samotné tvoření kostýmu, kdy z kusů látek postupně vzniká celý kostým. A dále jeho následné nošení, tedy ukázka mé práce. A je jedno, jestli mám kostým na sobě já nebo někdo, komu jsem ho šila. Co se týče mých kostýmů, hodně ráda se v nich fotím a vymýšlím různé akční pózy. 🙂 Takže vlastně všechno.

Akční pózy při focení, foto Radovan Čihák

Akční pózy při focení, foto Radovan Čihák

Kdybychom teď mluvili trochu obecněji. Jak se vůbec vede české cosplay komunitě? Je možné říct, kolik lidí se v České republice aktivně věnuje cosplay? Aspoň řádově.

Já bych tipla tak stovky, ale myslím, že to nikdo říct nedokáže. Cosplay komunita je poměrně rozvětvená a každý si v tom najde to svoje. Někteří se zaměřují na dokonalé a přesné ztvárnění, někteří v kostýmech soutěží, jiní zase vyjádří oblíbenou postavu jen doplňkem jako například pláštěm nebo čelenkou a tak.

Sklízíš ještě zvědavé pohledy, když jdeš v kostýmu na veřejnosti? Mám pocit, že lidé si už hodně zvykli. Možná na to měl vliv i populární seriál Big Bang Theory, který se problematice částečně věnoval. Jaké máš zkušenosti?

Jo jo, lidi jsou pořád zvědaví, i když to třeba nedávají tak najevo. 🙂 Ale když vidí postavu, kterou znají, tak si často říkají o fotku. 🙂

V souvislosti s cosplay a fanouškovstvím se hodně mluví o různých srazech, ale málokdo mimo subkulturu si dokáže představit, co je na takovém setkání možné zažít. Můžeš nám přiblížit, jak běžně probíhají takové akce?

Srazů je hodně. Nejběžnější jsou asi přímo cony, které vychází z anglického slova Convention. Na takovém conu jsou obvykle přednášky na různá témata, promítání filmů, cosplay soutěže, worshopy a herní koutky, kde si návštěvník může vyzkoušet různé hry. Ať už deskové, počítačové, konzolové, VR (virtuální realita) nebo DDR (interaktivní taneční konzole). Každý con je pak většinou zaměřený na nějaké bližší téma či oblast – například anime, cosplay, fantasy a sci-fi, nebo třeba přímo úzce zaměřené pouze na jeden fandom – Star Wars (Star Wars Day), Harry Potter (Potter Fest) nebo třeba Doctor Who (WhoCon). Mimo to je na conu samozřejmě spousta lidí, kteří mají podobný zájem či koníček, takže vždycky narazíte na někoho, s kým můžete diskutovat o daném seriálu či postavě. Hodně lidí navštěvuje cony právě kvůli potkávání známých i nových tváří a navazování nových přátelství. Obsah conu je pak vlastně docela podružný. Mimo velkých conů existují také menší setkání. To jsou pak třeba jen jednodenní akce s daným tématem – například Batman Day, kostýmované premiéry filmů nebo třeba tematická focení.

AnimeShow 2017, foto Michal Iřík

AnimeShow 2017, foto Michal Iřík

A co máš na conech osobně nejraději ty osobně?

Já mám nejradši asi to, že tam potkám lidi, se kterýma posedím a popovídám. Často jsou z různých koutů republiky, takže bych se s nimi jinak asi neviděla. Občas zajdeme na nějakou tu přednášku, taky se ráda účastním cosplay soutěží, ať už jako soutěžící nebo divák. A taky mám příležitost vyvětrat kostýmy a udělat nějaké ty fotky. 🙂

Převažují na conech účastníci v převleku? Nebo, chodí vůbec na cony i lidé bez kostýmu?

Záleží na konkrétní akci. Například na Festivalu Fantazie tolik kostýmů nebývá, protože je víc zaměřený na filmy, seriály, hry atd. A naopak na Advíku, kde jsem letos byla poprvé, bylo cosplayerů opravdu hodně. A také tam byla spousta přednášek zaměřených na výrobu kostýmů. Ale samozřejmě na cony chodí i lidé bez kostýmu – většina tam chodí kvůli setkávání s ostatními, kostým je jen doplněk. 🙂

Jaká je různorodost převleků na conech? Objevují se i méně známé postavy, nebo se všichni stylizují do několika nejznámějších?

Různorodost je opravdu velká. Já třeba nemám takový přehled, co se týče her a seriálů, případně filmů, takže hodně postav ani neznám. Ale o tom to není. Většina cosplayerů si vytváří postavy, které jsou jim z nějakého důvodu blízké a nezáleží, kolik lidí je pozná. Já si vybírám často vedlejší postavy, protože mi přijdou zajímavé a nejsou tak časté jako hlavní postavy.

Kostým Nyssy, foto Lukáš Krása

Kostým Nyssy, foto Lukáš Krása

Kolika akcí s cosplay tematikou se ročně účastníš?

Letos jsem byla na 4 conech. A když k tomu připočtu nějaké tematické focení a podobné menší akce tak dejme tomu 6-7.

A jak to vůbec s tebou je? Jsi notorický fanoušek, který má shlédnuté všechny seriály a filmy?

Ráda bych, ale není na to čas. Teď například doháním svoji oblíbenou herní sérii Assassin’s Creed, protože jsem ještě nehrála všechny díly, a hodně se těším, až si zahraji Zaklínače, protože knihy mám přečtené i pozpátku. 🙂

A na závěr poslední otázka. Kdyby se někdo ze čtenářů chtěl začít aktivně věnovat cosplay, co bys mu doporučila?

Ať začne. 🙂 Na netu je hodně tutoriálů, sama jsem i nějaké napsala. Nebo jsem s mým mužem natočila seriál Kostým – co s tím?  Je určený hlavně začínajícím cosplayerům, takže doporučuji (odkaz – https://www.youtube.com/watch?v=_TA3OSByJrM&list=PLS5OMWkrkhnbO8-85m9hp620uDxvg8gxn).

A za druhé. Ať se nenechá odradit. Výroba kostýmů, ať už šití nebo armory, jsou poměrně věda, když se tomu člověk věnuje do hloubky. Ale ve chvíli, kdy člověk prostě nějak začne, tak si ty dovednosti postupně osvojí a zlepšuje se v nich. Každý nějak začínal a většinou je to metodou pokus omyl. Takže DO TOHO! 🙂

Verčo, díky za poskytnutí rozhovoru. Moc si toho vážím!

Já děkuju a zdravím čtenáře. Třeba se potkáme na nějaké akci.

Komentáře

Nahoru