Verdant APF pod tlakem: nezaplacené daně, zástavní právo a napjaté vztahy s investory

Skupina Verdant APF, která se v minulosti profilovala jako inovativní investor do zemědělské půdy financovaný prostřednictvím digitálních tokenů, čelí vážné finanční krizi. Finanční úřad pro Jihomoravský kraj nově zřídil zástavní právo na její pozemky kvůli nezaplacené dani z příjmu. Klíčová společnost holdingu, APF Venture Capital CR, která zajišťuje tok financí do celé skupiny, totiž neuhradila daňovou povinnost v řádu milionů korun.
Nezaplacená daň a vysoké závazky
APF Venture Capital CR za uplynulý rok vykázala čistý zisk přes 216 milionů korun. Přesto nezaplatila daň z příjmu ve výši 19,6 milionu korun, což vedlo finanční úřad k zajištění jejích aktiv – konkrétně pozemků na Hané, kde společnost vlastní rozsáhlé zemědělské plochy. Katastr nemovitostí již tento krok úřadů potvrdil.
Společnost má celkové závazky přesahující 1,2 miliardy korun. Situaci ještě komplikuje fakt, že v březnu letošního roku byla firma vystavena insolvenčnímu řízení, které soud sice zamítl, avšak navrhovatel se nyní odvolává.
Holding zatím na žádosti o komentář ohledně daňového zajištění nereagoval. Není tak jasné, zda se firma proti zřízení zástavního práva pokusila odvolat.
Problémy začaly už loni: rozpad distribuční sítě tokenů
Finanční potíže skupiny Verdant APF nejsou náhlé. Začaly eskalovat už v loňském roce, kdy došlo k rozchodu se sítí obchodníků, kteří pro skupinu distribuovali investiční tokeny pod názvem APF coin. Tito obchodníci, mezi nimi například Marián Bonk a Daniel Hurta, se rozhodli spolupráci ukončit z důvodu nedůvěry v kvalitu nabízeného produktu.
Oba obchodníci přivedli svou síť do Verdant APF původně z kryptoměnové společnosti Platon Life, jejíž vedení je dnes obviněno z podvodu. Bonk a Hurta v této kauze vystupují jako svědci.
Šéf Verdant APF Karel Mičulka vysvětlil rozchod s obchodníky tím, že mezi oběma stranami panovaly neshody ohledně odměňování a etických pravidel při komunikaci s investory. Bonk a Hurta však odmítli, že by jakákoliv pravidla porušili.
Strategie skupiny: stabilizace přes prodeje půdy a jednání s věřiteli
V reakci na současné problémy oznámila skupina Verdant APF v prvních měsících letošního roku plán stabilizace své finanční situace. Zaměřit se chce zejména na prodej zbytných pozemků a vyjednávání s věřiteli o odkladech splatnosti dluhů.
Je však otázkou, zda tato strategie přinese kýžený výsledek včas. Ztráta distribuční sítě tokenů, nedůvěra investorů a narůstající finanční závazky představují pro skupinu značnou výzvu.
Tokeny: investiční nástroj bez dozoru
Tokeny, které tvoří klíčový nástroj financování Verdant APF, jsou digitálními aktivy podobnými dluhopisům. Investoři vkládají své prostředky s příslibem budoucích výnosů, avšak bez hlasovacích práv či jiných záruk.
Na rozdíl od klasických cenných papírů nepodléhají tokeny žádnému dohledu či regulaci, což z nich činí velmi rizikovou formu investice. Česká národní banka, Ministerstvo financí i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) již v minulosti upozorňovaly na možná rizika spojená s investicemi do tokenů.
V českém prostředí jsou známé i další případy problémů s tokenovými financováními, například projekt Xixoio nebo Platon Life, jejichž představitelé čelí obviněním z podvodu.
Verdant APF: Nejasná struktura a otázky kolem peněženek
Redakce SZ Byznys dříve upozornila na neprůhlednou vlastnickou strukturu holdingu Verdant APF a také na netransparentní správu peněženek Mitilena, které klienti využívali k uložení svých tokenů.
Všechny tyto okolnosti zvyšují nejistotu ohledně budoucnosti skupiny, jejíž model investic do zemědělské půdy kombinovaný s financováním přes tokeny se nyní ukazuje jako velmi křehký.
Zdroj foto: www.pexels.com
Komentáře