Dnes vyšlo 15 článků

Velký úspěch: Na kůži z laboratoře vyrostly chlupy

Japonští vědci s pomocí kmenových buněk vypěstovali umělou kůži, která obsahuje potní žlázy a vlasové folikuly. Protože je velmi realistická, v budoucnu by mohla být používána k léčbě popálenin a k testování přípravků. Nebo na výrobu lidských robotů

Dřívější snahy vyvinout umělou kůži byly omezené. Ještě nikomu se nepovedlo vytvořit folikuly, ze kterých by skutečně rostly chlupy. Výzkumné centrum RIKEN to dokázalo. Vzali buňky z myší a pomocí chemikálií z nich udělali kmenové buňky a pak opět kožní buňky. Dokonale replikovali celou strukturu kůže včetně podkožní tukové vrstvy.

glowing

Aby bylo transplantované místo vidět, přidali do něj vědci fosfor.

Poté tkáň transplantovali zpět do pokožky živé myši, kde se normálně dál vyvíjela. Spojila se s okolními svalovými nervy a vlákny a začaly na ní růst chlupy! Pár háčků to ale ještě má. Například ten, že bílým myším rostlo černé ochlupení.

chlupy

Pro vědu je to úžasný pokrok, ale prý před sebou máme ještě asi tak deset let testování, než se technika dostane do praxe. Pak bychom možná mohli sestrojovat roboty s lidskou kůží. 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru