Velký úspěch na cestě ze skromných poměrů

Velký úspěch na cestě ze skromných poměrů

Úspěšní podnikatelé a podnikatelky inspirují ostatní, aby se nevzdávali svých snů a vytrvali ve svém odhodlání. Mnozí z těch nejúspěšnějších se mnohokrát narodili do velmi skromných až chudých poměrů a možná i proto patří mezi ty nejinspirativnější. Podívejme se na několik z těchto osobností, jenž změnily celá odvětví.

Henry Ford je skutečný průkopník moderní dopravy, podařilo se mu dostat automobil to běžných domácností pracující třídy. Narodil se v roce 1863 do rodiny farmářů. Trpěl dyslexií, což ho nejspíš k velkému úspěchu nijak nepředurčovalo. Naopak musel vyvinout větší úsilí a vše dokola opakovat. Od svého otce dostal hodinky, rozebral je a poskládal dohromady, což začal dělat s hodinkami ostatních lidí a opravovat je. Vyučil se zámečníkem a později dostal zaměstnání ve společnosti Thomase Alvy Edisona, ve které se díky svojí píli vypracoval až na pozici hlavního inženýra. Coby koníček ho zajímaly motory a nakonec postavil vlastní automobil, čímž vzbudil obrovský zájem. V 1903 založil vlastní společnost a Ford Motor Company znají po celém světě dodnes.

V oblasti HR dosáhla obrovského úspěchu Penny Streeterová, která se narodila v 1967 v Zimbabwe. Za studii vyjela do jihoafrického Johannesburgu a poté do Spojeného království, kde začala působit v oblasti náboru zaměstnanců. Bohužel se jí po rozvodu život obrátil naruby, její mladičká firma zkrachovala, zůstala bez peněz a nakonec skočila i bez domova a se svými dětmi skončila v ubytovně pro bezdomovce. Životním krachem se nenechala zlomit a postavila se na nohy, znovu založila společnost a podnik s názvem Ambition 24hours je ukázal jako velmi zdařilý nápad. Její agentura se specializuje na nábor pečovatelů, zdravotníků, lektorů. Dnes vlastní i vinařské farmy v Jihoafrické republice a golfový klub v britském Sussexu. Dokonce otevřela restauraci, která získala michelinskou hvězdu.

V chudých podmínkách se narodil také v 1946 Isai Scheinberg v Izraeli. Když mu byl rok, jeho otec věřil, že najdou lepší životní podmínky v Litvě, kam se i odstěhovali. Otci se nedařilo a mladý Isai začal v útlém věku pracovat a podporovat zbytek rodiny. Pracoval a zároveň excelovat ve škole do takové míry, že dostal stipendium na moskevské státní univerzitě, na které nakonec vystudoval matematiku. Poté odešel do armády, kde se poprvé naučil hrát poker a brzy vyvinul svoje vlastní strategie hry díky svému analytickému myšlení. Scheinberg získal následně práci pro IBM, v níž jak jinak než vynikal a dostal příležitost v Kanadě, kde potkal i svoji manželku a založil rodinu. Ve svém koníčku pokračoval a zúčastil se několika turnajů. Díky svojí zkušenosti v IBM a chápání on-line světa začal budovat vlastní software a na konci devadesátých let spustil svůj projekt – platformu PokerStars. Způsobil tak výrazný obrat v on-line zábavě. Aktuálně se nejraději věnuje cestování se svojí manželkou a filantropické činnosti.

Hotelnictví je oblast, ve které způsobil revoluci Charles Kemmons Wilson. Otec mu zemřel, když Charlesovi bylo pouhých devět měsíců, a byl vychováván jen svou matkou. Té se snažil pomáhat hned, jak mohl, jako mladík prodával časopisy, potraviny, stavěl nábytek. Svoji úžasnou podnikavost kultivoval, až nakonec ve věku 20 let našetřil dost peněz, aby pro svou matku postavil dům, čímž získal svoji první zkušenost se stavebnictvím, jenž se stalo jeho životním podnikáním. Po rodinné dovolené v padesátých letech přišel s nápadem postavit řetězec motelů od pobřeží k pobřeží, aby lidé mohli cestovat napříč zemí a vždy pohodlně přespat v některém z motelů. Přál si vybudovat přátelštější a kvalitnější místa pro hosty, aby se rádi zpátky vraceli. Tahle vize se zhmotnila do podoby Holiday Inn. První vybudoval se svým obchodním partnerem a rozjel franšízu, jenž během roku vyrostla na 50 Holiday Inn po celé zemi. V následujícím roce se tento počet zdvojnásobil na 100. Během pěti let se počet dostal na 500 a do roku 1968 na neuvěřitelný 1 000. Takový převrat byl v hotelnictví zatím nevídaný. Wilson rozrostl podnikání do celého světa a společnost Holiday Inn se stala známou po celé planetě. Hoteliér se odebral do důchodu, ale pracovat nepřestal. Jeho rodina dodnes provozuje nadaci, která se angažuje v mnoha oblastech, od podpory mládeže, vzdělání zdraví až po posilování komunit.

Zdroj, foto: PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru