Velká prohra Applu: Hlavní ruští operátoři přestali prodávat iPhone

Velká prohra Applu: Hlavní ruští operátoři přestali prodávat iPhone

Všichni tři hlavní ruští mobilní operátoři přestávají prodávat iPhony. Jedná se o zatím nejdůraznější výraz odporu ruských operátorů proti striktním smluvním požadavkům Applu. Operátoři také okamžitě přestali zařízení od Applu propagovat na svých online nákupních portálech.

Jako první přestali prodávat iPhone operátoři MTS a Megafone, kteří odmítli prodloužení pětiletého kontraktu s Applem. Později se přidal i třetí hlavní operátor VinpelCom, který ještě nedávno tvrdil, že iPhony bude prodávat dál a odmítal jakékoliv náznaky, že by se měl přidat ke dvěma leaderům na trhu s mobilními zařízeními. Právě VimpelCom otevřeně prohlásil, že na první místo svého seznamu smartphonů nyní umístí Samsung.

VimpelCom viní „drakoniánské kontrakty“ a „tvrdé podmínky… zejména v oblasti marketingu“ z vlastního rozhodnutí opustit prodej iPhonů a podepsat novou dohodu se Samsungem.

iPhone je pro Rusy extrémně luxusním zbožím

iPhone je v Rusku stále k dispozici přes online obchody samotného Applu, které v poslední obě zaznamenaly jistý rozvoj. Otevřeně nepřátelský postoj tří hlavních operátorů ale může celou situaci zásadně změnit, jedná se totiž také o největší prodejní kanály smartphonů. Hlavní tři ruští operátoři kontrolují až 80% trhu, který tvoří 180 milionů uživatelů mobilních telefonů.

Rusko je zemí, do které Apple proniká jen obtížně. Poté, co vláda zakázala dotace firmám, učinila z iPhonu zařízení velmi drahé a většina Rusů nedostupné. Společně s vysokou dovozní daní se cena iPhonu šplhala až k 920 dolarům, na černém trhu dosahovala cena iPhone 5S až 3 500 dolarů.

Apple si pod sebou podřezává větev: Jeho podmínky jsou příliš tvrdé

V roce 2012 navíc první operátor, MTS, přestal iPhony nabízet úplně. Místo toho se nyní zaměřuje na zařízení Windows Phone. „Apple chce po operátorech, aby jim platili velké peníze, poskytovali dotace na iPhone a jeho propagaci. To už pro nás není výhodné. Je dobře, že jsme iPhone přestali prodávat, protože tyto prodeje by nám přinesly jen ztrátu v marži,“ říká CEO MTS Andrej Duboskov.

K podobnému rozhodnutí jako ruští operátoři dospěl před časem i čínský operátor China Mobile. Tvrdé podmínky, které Apple nastavuje místním operátorům, se mu přestávají vyplácet – a pokud na nich bude trvat, zatímco kouzlo iPhonu pomalu opadá, nemůže se divit, když se mu jeho impérium rozpustí pod rukama.

Zdroje: https://www.rethink-wireless.com/2013/07/16/all-russian-leaders-dump-iphone.htm

https://www.telecoms.com/163092/russian-operators-begin-to-phase-out-iphone/

Komentáře

Nahoru