Dnes vyšlo 1 článků

Tisková zpráva: Velká podzemní válka – Nahlédněte do života horníků, kteří za první světové války přeměnili budování tunelů v nedocenitelnou válečnou zbraň.

Velká podzemní válka – Nahlédněte do života horníků, kteří za první světové války přeměnili budování tunelů v nedocenitelnou válečnou zbraň.

Praha, 18. června 2014 – Kanál Viasat History uvede v premiéře dokumentární seriál Velká podzemní válka, který vás zavede na nepříliš známé bojiště první světové války. O milionech mužů, kteří bojovali a umírali v pozemních a námořních bitvách tohoto konfliktu, vypráví nepřeberné množství knih i filmových dokumentů. Snad ještě slavnější jsou pak příběhy těch, jejichž bitevním polem byla obloha – vždyť jen málokdo nikdy neslyšel příběhy Rudého barona a dalších slavných letců. Bylo však ještě jedno bojiště, kam nesvítilo slunce, smrt číhala za každým rohem a místo střelby se zde ozývaly údery krumpáčů. Seznamte se s vojenskými horníky první světové války!

Na západní frontě se po počátečním „závodu k moři“ a oboustranném neúspěchu obklíčit soupeře obě strany zakopaly. Útoky na dobře opevněné nepřátelské zákopy skrze ostnaté dráty a kulometnou palbu v „zemi nikoho“, byly nesmírně krvavé a jen zřídka úspěšné. I proto se na jedné i druhé straně uchýlili k technice známé již od středověku – proniknout k nepřátelskému opevnění podzemními tunely.

Tuto techniku zavedli Němci, posléze ji zdokonalili Britové a Francouzi, načež se z bojišť v Belgii a ve Francii přesunula i na italskou frontu ve vysokých Alpách. Ať kopali v hlíně Vlámska, champagnském vápenci nebo alpské žule a ledu, úkoly horníků se neměnily. Prokopávali se k nepříteli, pokládali nálože, odstřelovali celé hory, hloubili tunely pro účely zásobování nebo pro vybudování lepších pozic pro dělostřelectvo.

Seriál vás v pěti dílech seznámí s úkoly těchto horníků a podmínkami, v nichž pracovali. Bylo to temné, klaustrofobické prostředí, kde každou chvíli hrozil zával, udušení nebo průnik do tunelů druhé strany. Riziko bylo obrovské a mnoho horníků se již nikdy nevrátilo na denní světlo. Jejich činnost však umožňovala provádět akce, které by na povrchu nikdy nebyly možné.

Archeologové Andy Hawkins a Julia Richardsonová z britské Durand Group společně s německými, rakouskými a francouzskými historiky i odborníky důkladně prozkoumali skutečné tunely, které vznikly za první světové války od italských Alp až po rovinatou Belgii. Zavedou vás přímo na místa, kde probíhala tato strašlivá, skrytá válka. Díky odborným rekonstrukcím, jedinečným leteckým záběrům bývalých válečných front a utajeným záběrům tunelů a bunkrů v Itálii, Rakousku, Francii a Belgii prožijete pět podzemních operací. A spolu s nimi i příběhy plné houževnatosti, výdrže a odhodlání.

Nenechte si ujít osudy vojenských horníků z první světové války. Každé úterý od 24. června ve 20:00 pouze na Viasat History!

Pro více informací o televizním kanálu Viasat History navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat History nebo webovou stránku www.viasathistory.cz. 

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru