Vědecké vysvětlení funkčnosti krytu na mobil

Pokud jde o obaly na mobily, jistě sami víte, že jich existuje obrovská spousta: tlusté, tenké, tvrdé, ohýbatelné, barevné, s vlastní fotkou. Lze pomocí nich perfektně vyjádřit svůj styl a preference. Většina z nás si však pořizuje kryt z důvodu ochrany telefonu.

Snad každému z nás občas mobil upadne a bez krytu se to může pěkně prodražit. U telefonu za dvacet tisíc pak chvilka nepozornosti opravdu zabolí. S krytem to většinou nebývá tak hrozné, obětujete pár stovek a koupíte si nový. Jak je to vlastně možné? Máme na to vědecké vysvětlení.

Jak kryt minimalizuje následky dopadu?

Průměrný smartphone lze považovat za tuhý výrobek s křehkým displejem. Tím pádem není moc schopný absorbovat energii nárazu. Energie se naopak přenese na celý přístroj. Křehké sklo se zase není schopné moc ohýbat, při nárazu praskne. A jak s tím pouzdra na mobil bojují? Jak jinak než vědecky.

Pojďme si to vysvětlit na cyklistické helmě, kterou všichni důvěrně známe. Helmy mají v případě pádu ochránit náš drahocenný mozek. Pod slovem „ochránit“ si můžeme představit soubor činností, ale nejdůležitější z nich je zpomalení dopadu. Helma pomocí měkké pěny zajistí, aby se nepřenášelo tolik energie nárazu na mozek.

iphone-cases

Nejen na iPhone je výběr krytů obrovský

 

Jak se to vztahuje na kryty?

Smartphone sice není tak důležitý jako náš mozek, ale můžeme na něj aplikovat stejné principy. Při koupi byste se měli soustředit na kryty na mobil z pružných nebo měkčích materiálů. Ty totiž lépe absorbují energii. Neznamená to, že se musíte vyhýbat krytům z tvrdého plastu. I ty mají svůj účinek – ochraňují proti poškrábání. Pokud však mobil často pouštíte z ruky, sáhněte aspoň po kůži, nejlépe silikonovém obalu.

Pamatujte, že žádný kryt na mobil nepředstavuje zaručenou ochranu. Helma taky není 100% efektivní, ale nosit ji je výrazně bezpečnější.

Co říct závěrem?

Samozřejmě se na světě najdou zatvrzelí odpůrci krytů, kteří tvrdí, že mobily s krytem jsou zbytečně tlusté a podobné nesmysly. Není to pravda. Je potřeba jen hledat a vždy najdete kryt podle vašich představ. A nevymlouvejte se, že v Česku je výběr malý! Na JHMobil.cz mají přes 3100 krytů, pouzder a obalů na telefony všech známých značek.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru