Vědci vyvinuli robota velkého jako hmyz, říkají mu RoboBee

Výzkumníci na Harvardské univerzitě vyvinuli robota, který je jen o něco málo větší než hmyz. Umí zároveň létat stejným způsobem jako hmyz a stejně tak rychle kmitat křídly. Tým vědců, jenž se podílel na vývoji hmyzího robůtka, o tom informoval ve čtvrtek.

Robotický hmyz - zatím jenom na špagátku

Robotický hmyz – zatím jenom na špagátku, foto: Harvard.eu

U létajících robotů větších rozměrů je možné použít ke generování pohybu elektromotory, pro miniaturní hmyzí roboty museli však výzkumníci vyvinout novou technologii. Celý vývoj vhodných technologií pro první funkční prototyp trval neuvěřitelných dvanáct let.

Přestože prototyp nese označení RoboBee (bee je anglicky včela), podle výzkumníků je jeho styl letu modelován podle letu mouchy. RoboBee má dvě nezávisle se pohybující křídla, které kmitají s frekvencí až 120 kmitů za sekundu.

Pohyb křídel zajišťuje piezoelektrické rozpínání a stahování keramických pásků při aplikování elektrického pole. Manévrování je umožněno právě díky možnosti nezávisle na sobě kontrolovat obě křídla, která tak umožňuje jak stabilizaci letu, tak i boční pohyb do stran. Tělo RoboBee je z uhlíkových vláken, prototyp váží pouhých 80 miligramů, rozpětí křídel RoboBee je 3 cm.

Podrobný popis fungování robotického hmyzu

Podrobný popis fungování robotického hmyzu, foto: Harvard.edu

Detail srovnání RoboBee a mince

Detail srovnání RoboBee a mince, foto: Harvard.edu

Vědci ale zatím nemají k dispozici dostatečně malé a husté baterie a ovládací čipy, RoboBee je tak zatím připojen jen tenkým kablíkem zabezpečujícím jeho napájení a který také slouží k ovládání jeho křídel. V dalších fázích vývoje se vědátoři plánují zaměřit na miniaturizaci těchto technologií a zároveň také na zlepšení manévrovacích schopnosti svého hmyzího robůtka, zároveň jej chtějí naučit také hladkému přistávání.

Zdroje:

https://wyss.harvard.edu/viewpressrelease/110/

https://www.dsl.sk/article.php?article=14074

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru