Dnes vyšlo 15 článků

Vědci vyvinuli nový materiál, který je nejsilnější a nejlehčí na planetě

Vědci z MIT vytvořili materiál, který je ve skutečnosti silnější než grafen a desetkrát pevnější než ocel, přičemž má hustotu na úrovni pouze 5 % oproti ní. Tento materiál bude mít široké uplatnění, například v architektuře a stavebnictví.

Už mnoho let je známé, že uhlík je velice silný, pokud je uspořádán určitým způsobem. Názorným příkladem je právě grafen. Ten byl až doposud nejsilnější známý materiál. Vyráběl se z velice tenkého plechu atomů uhlíku uspořádaných ve dvou dimenzích. Ale zde je jeden háček. Ačkoliv je grafen pozoruhodný díky své malé tloušťce a unikátním elektrickým vlastnostem, je velice obtížné z něj vytvořit praktické trojrozměrné materiály.

materiál

Zdroj: Futurism

Tým vědců z MIT vyvinul pomocí grafenu a speciální 3D tiskárny síťovou konstrukci z grafenu, která si zachovává lehkost. Také provedl experimenty na modelech tištěných v 3D tiskárnách. Právě na základě těchto experimentů vědci uznali, že materiál se svou výraznou geometrií je silnější než grafen. Velice silný a mimořádně lehký materiál bude mít široké uplatnění, například při realizaci rozsáhlých konstrukčních projektů, jako jsou mosty, kde je důležitá silná struktura. Taková konstrukce by byla jednodušší na realizaci, protože by byl použitý materiál výrazně lehčí.

Zdroj: Futurism

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru