Dnes vyšlo 15 článků

Vědci vyvinuli implantát, který by mohl vyřešit erektilní dysfunkci

Až jedna třetina mužů ve věku 40 až 70 let trpící erektilní dysfunkcí nereaguje na léky. Nicméně američtí vědci vyvinuly exoskeleton citlivý na teplo, který používá kovovou paměť zvanou nitinol, respektive nikl-titanovou slitinu, která mění svůj tvar v závislosti na teplotě.  

Implantát zůstane při běžné tělesné teplotě ochablý, ale jakmile si to situace vyžádá, začne implantát tvrdnout a vzpřímí se, čímž dojde ke ztopoření penisu. Implantát vyvíjí výzkumný tým pod vedením urologa jménem Brian Le.

Doposud se ke zlepšení erekce používaly pomůcky jako nafukovací pumpy. Ale vědci říkají, že tyto starší technologie jsou nejen náročnější k použití, ale také způsobují poškození tkáně. Oproti tomu má nitinol jedinečné vlastnosti, a tak díky tomuto materiálu může vzniknout sofistikovanější zařízení. Slitina s tvarovou pamětí je ve své podstatě extrémně elastický kov, který si „pamatuje“ původní tvar, do něhož se vrátí při zahřátí.

V případě implantátu je původní tvar tvar ztopořeného penisu, tedy podlouhlý a vzpřímený. Jakmile dojde k ochlazení materiálu, dojde k jeho ochabnutí a mírnému zakřivení. Ve videu níže je viditelné, jak materiál reaguje na teplou vodu.

Jelikož materiál reaguje na zvýšenou teplotu, ta se bude zvyšovat pomocí dálkového ovládání, na kterém momentálně vědci pracují. Teplota zařízení se bude zvyšovat přes dálkové ovládání, a tak se penis ztopoří, přičemž nitinol se zahřívá pomocí indukce. Jinými slovy, muž si nemusí namáčet penis do horké vody, aby došlo ke ztopoření.

Protetická pomůcka by se mohla na trhu objevit během následujících pěti až deseti let.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru