Vědci vyvinuli displej, který se dokáže sám opravit

Jakmile vám spadne telefon, většinou se poškrábe anebo rozbije jeho displej. V takovém případě máte dvě možnosti. Buď si necháte displej vyměnit, nebo si koupíte úplně nový telefon. Spousta lidí se rozhoduje pro druhé řešení, protože výměna displeje je mnohdy tak nákladná, že se ani nevyplatí. Nicméně vědci z University of California v Riverside přišli na třetí řešení – displej, který se sám opraví.

Vědci provedli na tomto materiálu několik testů, přičemž během testování se dokázal displej zbavit i škrábanců. A když se roztrhl na polovinu, automaticky se za méně než 24 hodin dal opět dohromady.

Speciální materiál se dokáže protáhnout až na padesátinásobek své původní velikosti, neboť je vyroben z flexibilního polymeru a iontové soli. Jeho výhodou je speciální interakce mezi ionty a molekulami (ion-dipole), což umožňuje zacelit škrábance. Dokonce najdete tento materiál uplatnění při výrobě baterií, a tak výrobci smartphonů budou předcházet podobným problémům, k nimž došlo u nedávného Samsungu Galaxy Note 7.

Už některé smartphony LG obsahují podobný materiál na zadních krytech, ale takový materiál nedokáže vést elektřinu, a tak je výrobci nemohou používat na obrazovkách. Vědci se domnívají, že revoluční materiál se začne používat pro výrobu displejů a baterií do roku 2020.

Zdroj: Business Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru