Vědci vyvinuli baterku, která si udrží kapacitu po celý život

Slabá životnost baterie je asi nejdůležitějším problémem dnešních chytrých telefonů, tabletů a notebooků. Naše zařízení jsou sice bezdrátová, ale praxe je taková, že je stejně každý večer připojujeme na nabíječku. Vědci se však snaží nás téhle nepříjemné povinnosti zbavit a nedávno se jim náhodou povedlo objevit něco skutečně průlomového.

Výzkumníci z kalifornské univerzity v Irvine se zaměřili na nanovodiče, které mají ideální vlastnosti pro ukládání elektrické energie. Jsou vysoce vodivé a tisíckrát tenčí než lidský vlas, což znamená, že mohou na malé ploše uschovat hodně energie. Doposud však bylo problémem, že jsou příliš křehké a nedělá jim dobře opakované nabíjení a vybíjení.

baterie

Výzkumní pracovníci však vzali zlatá nanovlákna, pokryli je oxidem manganičitým a obalili plexisklem podobným gelu. Tato kombinace zachovává nanovlákna neporušená a zároveň je chrání proti zlomení. Nakonec se jim díky tomu podařilo dobít a vybít baterku asi 200 000x bez porušení nanovláken a bez ztráty kapacity.

„Je to šílené,“ popsala jedna z výzkumnic. „Běžná baterka umírá po 5000, 6000 nebo 7000 cyklech.“

Přinos by to mohl být obrovský. Všechny nové mobily mají výdrž baterie docela slušnou, avšak s každým dobitím a vybitím klesá. Kdyby vydržela 200 000 nabíjení a vybíjení, vystačilo by nám to na celý život.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru