Vědci vytvořili laboratoř napájenou iPhonem, která dokáže odhalit rakovinu s 99% přesností

Společnost Apple má ambiciózní plány, jak by mohla svá zařízení (iPhone a Apple Watch) využívat ve zdravotnictví. Nicméně nejedná se o jedinou společnost, která hledá způsoby, jak integrovat smartphone do oblasti medicíny. V poslední době výzkumný tým z Washington State University pod vedením odborného asistenta Lei Li vyvinul přenosnou laboratoř, která je napájena chytrým telefonem a která je schopná detekovat rakovinu téměř okamžitě.

Laboratoř je schopná analyzovat až osm různých vzorků najednou, což je její bezprecedentní předností. Lei Li říká, že mobilní laboratoř umí detekovat lidský interleukin-6 (IL-6), který je ve zvýšeném množství při rakovině plic, prostaty, jater, prsu a epiteliálních nádorů.

portable-cancer-detector1

Pohled na to, jak přístroj funguje a jak je integrován fotoaparát telefonu. Zdroj: 9TO5Mac

Spektrometr má v globálním měřítku obrovský dopad na detekci rakoviny. Spektrometry jsou užitečné v nemocnicích a na klinikách ve Spojených státech. A tato laboratoř je mobilní, a tak je možné využití ji po celém světě, a to i v místech, kde je těžké detekovat rakovinu.

„S našimi osmi kanály spektrometru můžeme testovat osm různých vzorků najednou a dělat tak osm různých testů. To zvyšuje efektivitu našeho zařízení,“ řekl Lei Li. „Spektrometr je užitečný na klinikách a v nemocnicích, které mají velký počet vzorků. Lékaři si do odlehlých oblastí nemohou brát celou laboratoř s sebou, a tak vznikla mobilní laboratoř, která je přenosná a efektivní.“

I když existují spektrometry na jiné chytré telefony, schopnost měřit osm vzorků najednou je to, čím se tento spektrometr odlišuje. Tím získává 99% přesnost a vysokou rychlost. Mobilní laboratoř je poháněna iPhonem 5, ale pracuje se na verzi, která by mohla použít jakýkoliv smartphone.

Zdroj: 9TO5Mac

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru