Dnes vyšlo 15 článků

Vědci vytvořili extra silné průhledné okno ze dřeva

Dřevo je silný a univerzální stavební materiál. Nicméně, dřevo velice často hnije, bývá napadeno brouky a blokuje průchod světla. A přes skleněné tabule, které se snadno rozbijí, uniká spoustu tepla. Inženýři nedávno přišli na to, jak spojit to nejlepší z obou materiálů. Vytvořili průhledné dřevo.

Tým, který je pod vedením materiálového vědce Liangbing Hu na University of Maryland, vyvinul patentovaný proces pro vytvoření průhledného dřeva, které je vysoce odolné.

A jak je průhledné dřevo silné? Technici ve studii popisují, že má vysokou absorpci rázové energie, která eliminuje bezpečnostní problémy spojující se sklem. Vidět znamená věřit, a tak se můžete podívat, jak je těžké rozbít průhledné sklo kladivem.

Při vytváření průsvitného dřeva se používá bělidlo, epoxid a dřevo. Vědci nejprve namočili dřevo do louhu, které je známé také jako hydroxid sodný. Chemie odstraní lignin, což je sloučenina ve dřevě, která normálně dělá dřevo hnědé, pevné a odolné vůči škůdcům. Poté se dřevo namočí do čiré kapaliny, která ho vyčistí. V této fázi je dřevo velmi drobivé.

Při odbarvení se objeví ligniny dřeva:

Plně opracované dřevo je namočené v klihu epoxidu, který zajistí tvrdost a jasnost. Tato technologie mění porézní trubky z celulózy ve dřevě, které za normálních okolností sají vodu nahoru směrem k listům a vytahují cukry směrem dolů ke kořenům, na vysoce výkonné světelné difuzory. Toto „skleněné“ dřevo je lepší izolant tepla než klasické sklo.

„Naše transparentní dřevo má také mnohem nižší tepelnou vodivost ve srovnání se sklem, a tak je lepší tepelně izolační stavební materiál s nižší uhlíkovou stopou,“ napsal tým ve své studii.

Vědci doufají, že transparentní dřevo se stane další velkou věci v obnovitelných stavebních materiálech. Chtějí ještě zdokonalit proces, který by používal ještě méně škodlivých chemikálií.

„Při vytváření transparentního dřeva se používá epoxid, který není příliš šetrný k životnímu prostředí, a tak experimentujeme s jinými typy jasných výztuh, které budou obsahovat recyklovatelný PVP (polyvinylphenol).“

 

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru