Vědci vytvořili diamantové baterie z jaderného odpadu

Vědci našli způsob, jak z jaderného odpadu vytvořit baterie, které vydrží prakticky věčně. V Bristolu tedy přeměňují tisíce tun jaderného odpadu na diamantové baterie schopné generovat malé množství elektrické energie.

Mluví se dokonce o diamantovém věku, objev by totiž mohl být skutečně průlomový. Využívá se umělých diamantů vytvořených z jaderného odpadu a malého množství radioaktivní energie. Ty totiž v kombinaci dokážou vyrobit malý proud, který by mohl přečkat lidskou civilizaci.

Zatímco tradiční baterie vyžadují dráty a cívky, diamantové baterky potřebují být jen umístěné v blízkosti radioaktivního zdroje. Díky absenci pohyblivých částí jsou mnohem odolnější.

diamond-age

Dvě mouchy jednou ranou

Technologie by nám navíc mohla pomoct zbavit se jaderného odpadu prostřednictvím využitelné energie neprodukující emise škodlivých plynů.

„Tím, že zapouzdříme radioaktivní materiál uvnitř diamantu, řešíme dlouhodobý problém s jaderným odpadem,“ popsal Tom Scott, profesor z bristolské univerzity.

Zdroj: NewAtlas

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru