Dnes vyšlo 15 článků

Vědci vypěstovali první kybernetickou růži

Máme chytré telefony, hodinky a záchody ze zlata, ale divy přírody ještě napodobit nedokážeme. Nicméně už se k tomu začínáme blížit. Vědci vytvořili první růži, která je plná analogových a digitálních obvodů.

Tým vědců ze švédské univerzity Linköping vyvinul první elektricky napájenou růži, která umí růst a ve které probíhají různé chemické procesy včetně fotosyntézy.

rose

S vývojem ovšem nezačali úplně sami, bez přírody by to nezvládli. Vzali běžnou růži a dali ji do vody, ve které byly rozpuštěné polymery. Ty se pomalu vstřebaly do růže a vytvořili v ní cesty, které můžeme považovat za dráty. Jsou schopné vést elektřinu, ale také růži nadále vyživovat.

Polymery se jim podařilo přivést až do listu růže, ve kterém vytvořili pixelový displej. List se teď umí přebarvovat do různých odstínů zelené.

„Můžeme do rostlin umístit senzory a využívat energii vytvořenou chlorofylem, nebo vytvářet nové materiály,“ popsal význam objevu profesor Berggren. „Pokud je nám známo, neexistují žádné dříve publikované výsledky výzkumu týkajícího se elektroniky v rostlinách. Nikdo to nikdy nedělal.“

Představte si, že bychom se jednoho dne zbavili elektrických drátů. Vedení by představovaly rostliny. Nebo bychom je mohli využívat jako malé elektrárny – cukr vyrobený fotosyntézou měnit na elektřinu.

Komentáře

Nahoru