Dnes vyšlo 1 článků

Vědci vynalezli systém, který převádí oxid uhličitý na palivo

Většina strategií týkající se snižování emisí skleníkových plynů doporučuje odstavit tepelné elektrárny, používat vozidla s pohonem na elektrické či vodíkové palivové články a aplikovat čistější zemědělské postupy s menším dopadem na životní prostředí.

Ale co skleníkové plyny, které už zachycuje teplo v atmosféře? V takovém případě je nezbytné zachycovat a skladovat uhlík, což je relativně nový druh technologie, která se snaží sát oxid uhličitý ze vzduchu kolem nás. A světově první komerční závod, který bude tuto činnost vykonávat, se má otevřít koncem tohoto roku nedaleko Curychu, a to díky švýcarské společnosti Climeworks.

Očekává se, že závod začne fungovat v září či v říjnu. A kromě toho, že bude akumulovat oxid uhličitý, bude tento plyn přeměňovat na produkt. Společnost plánuje, že začne prodávat CO2 třetím stranám, například skleníkům, které ho využijí v zemědělských procesech (pěstování zeleniny), nebo výrobcům nápojů, kteří ho mohou použít k výrobě nasycených nápojů.

Tento proces, který Climeworks používá k přímému zachycování vzduchu, kde kolektorový modul nasává vzduch do hloubkového filtru, ve kterém se ošetřuje chemickými látkami odvozenými z amoniaku. Tento filtr váže oxid uhličitý, který pak může být uvolněn pomocí zahřívání.

Společnost Climeworks doufá, že koncem tohoto roku by mohlo být extrahováno kolem dvou až tří tun CO2 denně. Nespornou výhodou je, že zařízení je mobilní, a tak může být umístěno kdekoliv. Při porovnání, 200 aut vyprodukuje 900 tun ročně, a tak je to pouze kapka v moři, protože my za rok vyprodukujeme 40 miliard tun. Strategie společnosti bude mít vážný dopad v případě, že technologie se bude používat ve velkém měřítku.

Dalším problémem je nerentabilnost. Náklady na 1 tunu se pohybují kolem 600 dolarů, a tak se nejedná o zrovna levný způsob, jak snížit emise CO2 v atmosféře. Někteří kritici se proto domnívají, že čištění atmosféry je spíše iluze než realistická strategie pro boj proti klimatickým změnám.

 „Myslím si, že poskytují falešnou naději,“ řekl inženýr Howard Herzog z energetické iniciativy MIT.

Trvalo desítky let, než se čisté energetické alternativy, jako jsou sluneční, větrné a vodní elektrárny, dostaly mezi spotřebitele a do průmyslu. Otázkou zůstává, jak dlouho to bude trvat v tomto případě. Ale i přes negativní názory není pochyb o velký zájem o tuto technologii. Kanadský Carbon Engineering a Global Thermostat v New Yorku také pracují na vlastním systému pro zachytávání CO2.

A nyní musíme počkat, jak bude prototyp společnost Climeworks úspěšný. A budeme doufat, že tato ambiciózní technologie bude světu prospěšná a pomůže snížit emise uhlíku.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru