Vědci vynalezli přístroj, který dokáže vidět skrze betonové zdi

Američtí vědci z Lincoln Univerzity ze státu vynalezli způsob, jak s pomocí moderních technologií mohou vidět skrze překážky z betonu (betonová zeď, betonové oplocení). Vynález se až nápadně podobá přístroji, který mohli hráči používat v tolik oblíbených hrách jako jsou Metal Gear Solid a Grand Theft Auto.

Liší se pouze v tom, že zatím s tímto přístrojem nejsou vědci schopni rozeznat přesně obrysy postav, ale pouze jakési abstraktní skvrny napovídající, kde se asi za stěnami nachází živý objekt a zda se pohybuje či ne. Ale američtí vědci, kteří mají celé toto dílo na svědomí, jedním dechem dodávají, že právě hodlají zapracovat na tom, aby se jim podařilo vylepšit algoritmus, který by pak měl být schopen efektivně sloučit tyto abstraktní body do přesnějších útvarů. A díky tomu by pak mělo být možné rozpoznat, kdo nebo co se nachází za betonovými zdmi tlustými i třeba 60 stop.

Tento článek vzniknul díky sponzorství od www.betonoveploty.cz

S využitím tohoto přístroje se pak počítá zejména ve vojenství. Podobné přístroje by měly sloužit hlavně k bezpečnému naplánování operací a přepadových akcí u speciálních jednotek.

Už dříve přitom vědci z této univerzity experimentovali kupříkladu s technologií Wi-Vi (jež využívala klasické wi-fi technologie), která taktéž měla umožňovat rozponávání pohybu skrze neprostupné překážky. Vzdálenost člověka se pak vypočítávala velice podobně jako u tohoto nového vynálezu. Přístroj vyšle rádiové vlny a měří se doba, za kterou dorazí zpět odražený signál. Pracuje se zde přitom s velice malými zlomky původního signálu, protože jej většinu pohltí, nebo odrazí překážející objekty. A ty co proniknou skrze překážky pak slouží k zformování obrazu za zdmi a těžko překonatelnými objekty.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru