Dnes vyšlo 15 článků

Vědci tvrdí, že jsme blíže konci světa než kdy předtím

Vědci tvrdí, že jsme blíže konci světa než kdy předtím

Bulletin atomových vědců – nezisková skupina vědců a bezpečnostních odborníků, kteří sledují možnost Armagedonu způsobeného lidmi – posunula Doomsday Clock o 100 vteřin k půlnoci.

“Lidstvo i nadále čelí dvěma současným existenciálním nebezpečím – jaderná válka a změna klimatu, které jsou umocněny multiplikátorem hrozeb, informační válkou umožňující kybernetickou informovanost, která podtrhuje schopnost společnosti reagovat,” uvedl v prohlášení Bulletin atomových vědců. “Mezinárodní bezpečnostní situace je hrozná, a to nejen proto, že tyto hrozby existují, ale také proto, že světoví vůdci umožnili erodovat mezinárodní politickou infrastrukturu.”

Podle Bulletinu jsou Doomsday Clock vizuální reprezentací toho, jak blízko je lidstvo ke konci. Každý rok od založení hodin v roce 1947 se skupina vědců a odborníků schází, aby prodiskutovala možnost konce světa a podle toho upravila hodiny. Je to vedeno jako varování. Bulletin říká, že věří, že Země je blíž ke globální katastrofě než kdykoli jindy ve své historii. Rusko i USA v roce 2019 odstoupily od smlouvy o jaderných silách pro střednědobý dolet, dohody z období studené války, která zakazovala řízené střely a pozemní balistické střely v rozmezí 311 až 3 320 mil. Po odstoupení od smlouvy začaly Rusko i USA testovat nové jaderné zbraně.

Obamova smlouva omezující počet raket, které mohou USA a Rusko nasadit, vyprší v únoru – pokud nebude obnovena. Rusko prohlásilo, že chce smlouvu obnovit, ale Amerika se nevyjadřuje a naznačuje, že smlouva může zaniknout. Protože tyto smlouvy selhávají, vyvíjejí obě strany nové typy jaderných zbraní, jejichž cílem je obejít stávající obranné systémy.

Podle Bulletinu hrozí konec světa nejen jadernými zbraněmi….

Globální stabilitu ohrožuje také změna klimatu a technologické inovace – zejména v oblasti dezinformací a kybernetického průmyslu. Nedávný výskyt tzv.„ deep fake “- zvukových a obrazových záznamů – hrozí, že dále oslabí schopnost občanů a osob s rozhodovací pravomocí oddělit pravdu od fikce.

Zdroj, foto: vice.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru