Dnes vyšlo 15 článků

Vědci pracují na vývoji baterie s extrémním výkonem

Vědci pracují na vývoji baterie s extrémním výkonem

Američtí vědci zkoumají možnosti nových mikrobaterií

Několikaleté bádání vědeckého týmu z Illinois začíná přinášet své plody. Vědci se nechali slyšet, že pracují na vývoji extravýkonné mikrobaterie, která by měla být schopná při zachování rozměrů současných akumulátorů dodat několikanásobně víc energie a navíc se nabíjet asi tisíckrát rychleji.

Baterie jsou stále Popelkou technického pokroku. Hezky to je vidět třeba v oblasti vývoje mobilních telefonů – zatímco parametry a vlastnosti mobilů jsou čím dál lepší a zdokonalují se závratným tempem, výdrž stále přinejlepším stagnuje nebo klesá. Vědci zatím stále nedokázali vyvinout baterie, které by se samy dobíjely, využívaly obnovitelné zdroje energie nebo aspoň disponovaly řádově vyšším výkonem či kapacitou při zachování současných rozměrů.

 Na vývoji lepších baterií firmy pracují už roky

Před dvěma lety představila německá firma BASF koncept Li-Air baterií, které by měly být schopné uchovat až desetkrát více energie než běžné Li-Ion a Li-Pol alternativy. Na vývoji těchto baterií pracuje i IBM a další technologické firmy. Na rozdíl od běžných lithiových nebo lithio-polymerových baterií obsahují kladně nabitou elektrodu, která má dodávat kyslík pro uskutečnění chemické reakce, při níž vznikají eletricky nabité ionty, vedoucí elektrický proud.

Baterie Li-Ion

Baterie Li-Ion

Dalším průlomem by nyní měla být baterie vědců z Illinois. Jejich baterie obsahuje dvě elektrody, mezi nimiž probíhá chemická reakce. Vědci ovšem objevili nový způsob, jak anodu a katodu integrovat do trojrozměrné struktury, která dává elektricky nabitým částicím větší prostor pro pohyb. Tak by se měla zvýšit výkonnost baterie až 30x oproti současným modelům při zachování stejných rozměrů.

Budoucnost? Velká neznámá

Budoucí využití nového prototypu baterií je zatím nejistá. Představená technologie má totiž jeden velký nedostatek – hrozí riziko výbuchu. Vědci, kteří na vývoji baterie pracovali, tvrdí, že toto riziko je minimální, ovšem do budoucna se chtějí ve svém výzkumu zaměřit na využití polymerů, které by mělo případné explozi zcela zabránit. Koncept nových baterií by měl být připraven pro první oficiální testování ještě do konce tohoto roku.

Zdroj: https://vat.pravda.sk

Zdroj obrázku: https://vat.pravda.sk

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru