Vědci pracují na dekodéru mozku, který bude číst myšlenky

Vědci pracují na dekodéru mozku, který bude číst myšlenky

Vědci úspěšně pracují na dekodéru mozku. Nejde sice doslova o čtení našich myšlenek, ale skupině neurologů se podařilo dekódovat na základě mozkové omezený soubor slov, kteřé říká náš „vnitřní hlas“.

Tato studie týkající se epileptochirurgie byla nedávno uveřejněna v časopise Frontiers of Neuroengineering. Výzkum probíhal tak, že vědci sedmi pacientům implantovali do mozku elektrody na léčbu epilepsie. Tito pacienti poté v rámci testu četli nahlas Kennedyho inaugurační projev a elektrody při této činnosti zaznamenávaly jejich mozkovou aktivitu. Následně byl vyvinut algoritmus, který zjišťoval mozkovou aktivitu příslušející jednotlivým slovům.

Algoritmus identifikoval několik slov

Pacienti poté byli požádáni, aby daný text přečetli ještě jednou, ale pouze v tichosti. Algoritmus dekódoval mozkovou činnost a převedl do slov. U několika lidí dokonce skutečně identifikoval konkrétní slova. Ačkoliv ještě algoritmus ještě není dokonalý a reagoval pouze na slova, která byla předtím čtena nahlas, jedná se o důležitý krok k vývoji zařízení, které by v budoucnosti mohlo být schopné číst myšlenky. Kdo ví, možná, že již brzy ani naše myšlenky nebudou zcela soukromé…

zdroj: itnews

Zajímá se o Internet, optimalizaci webů a nové trendy v oblasti IT. Má ráda cestování, Skotsko, dobrou hudbu a své Donské sphynxe, kteří jí při psaní často dělají společnost. Stále hledá nové výzvy a každý den se probouzí s úsměvem, protože vždy může být líp, ale i hůř. Ráda Vám zprostředkuje informace, které Vás budou zajímat a bavit.

Komentáře

Nahoru