Vědci objevili způsob, jak uložit na jedno CD data o velikosti 1000TB

Každým dnem lidé produkují více dat, než tomu bylo o den dříve. Asi 90 % všech dat bylo vyprodukováno v posledních dvou letech. Je to fascinující, neskutečné a neuvěřitelné, ale opravdu to tak je. Jenže víte, co je horší? Logicky z toho vyplývá, že brzy přijde den, kdy to šílené množství dat nebude kam ukládat.

Mnoho lidí si to uvědomuje, a tak se snaží s tím něco dělat. Jedním z nich je i doktor Zongsong Gan, výzkumník z technologické univerzity v australském Melbourne. Ten totiž vynalezl způsob, jakým bychom na obyčejná CD mohli ukládat mnohem větší množství dat, než se tam kdy mohlo vejít.

Vlastně to není novinka. Už v roce 2013 se Ganovi a jeho kolegům podařilo zjistit, jak na DVD s kapacitou 4,7GB dostat 1000TB dat – to je třeba 50 000 filmů v HD rozlišení. Ovšem teď už to umí i s CD a navíc jim za tento objev byla udělena jedna z dvanácti cen Victoria Fellowship, což by jim nepochybně mohlo pomoct uvést svůj vynález do praxe.

A jak to funguje?

Ganovi a jeho kolegům se to podařilo tak, že použili světlo, aby vytvořili extra malé tečky neboli bity – jednotky sloužící k ukládání informací. Museli překonat difrakční limit světla, podle nějž nemůže světlo zapisovat bity informací na menší plochu než průměr 500 nanometrů. Nicméně když použili dva světelné paprsky s různými vlastnostmi, podařilo se jim to. Jsou schopní zapisovat na plochu pouhých 9 nanometrů, což je pro představu asi jedna tisícina průměru lidského vlasu.

svetelny-zapis

Oba použité paprsky byly široké 500 nanometrů, ale jeden byl červený a druhý fialový. Červený sloužil k zápisu informací a fialový ten první blokoval. Tím, že měl tvar koblihy (ano, takhle to skutečně nazývají), vytvořil opravdu malý prostor, do nějž mohl červený paprsek zapisovat, jak je znázorněno na obrázku.

kobliha

S 18 000 dolary, které Gan dostal, by se mu mohlo podařit zapojit do projektu více vědců a průmyslových společností, aby svůj vynález ještě o kousek posunul. A jednou bychom ho mohli běžně využívat v praxi.

Zdroj: Sciencealert, obrázky: Nature Communications

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru